tomas-julinek__192x128_.jpg Čeští a rakouští lékaři by spolu v budoucnu měli víc spolupracovat. Mají k tomu přispět projekty krajů financované z evropských peněz, které na pondělním setkání ve Znojmě oficiálně potvrdili český ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a jeho rakouská kolegyně Andrea Kdolskyová. Podle Julínka by měly novinky přinést pacientům konkrétní výhody. Například v tom, že při zranění či náhlé nevolnosti se dřív dostanou do péče lékařů, řekl Julínek ČTK.

První oblastí spolupráce je záchranná služba. V budoucnu by měla fungovat tak, aby k nemocnému na české i rakouské straně hranice vždy vyjížděl záchranný tým, který to k němu má blíž. Lidé v regionu by také měli mít možnost léčit se v nemocnicích druhé země. Pro obyvatele části Dolních Rakous by to mohla být velká a dobře vybavená nemocnice ve Znojmě, pro lidi z okolí Českých Velenic na Jidřichohradecku zase nemocnice v rakouském Gmündu.

Čtěte také

 

Z léčení Rakušanů na jihu Moravy by podle Julínka profitovali i čeští pacienti. "Díky tomu, že nemocnice může mít klienty z Rakouska, může mít víc specializovaného provozu, který se uživí. Ten může být k dispozici našim pacientům i Rakušanům," řekl Julínek. Jako příklad uvedl lineární urychlovač, drahý přístroj, který se používá při onkologických vyšetřeních. Znojemská nemocnice ho nedávno koupila s tím, že poslouží i pacientům z Rakouska.

Za pacienty budou platit jejich pojišťovny

 

K tomu, aby se přeshraniční medicína rozjela, je podle ministra potřeba dohodnout ještě placení. Zdravotní pojišťovny na obou stranách hranice by měly hradit Čechům zákroky v Rakousku a naopak. Na celoevropské úrovni bude podle Julínka Česko otázku řešit příští půlrok, kdy bude předsedat Evropské unii. Dohody mezi ČR a Rakouskem by podle něj mohly být uzavřeny ještě dřív, než vstoupí v platnost evropská směrnice.

Přeshraniční spolupráce se týká i epidemiologie. Hygienici na obou stranách hranice by měli dostávat informace o případných epidemiích v sousední zemi. Podle Jana Marečka z Krajské hygienické stanice je to pro obě strany cenné. Informace dnes sice dostávají, ale jde o celostátní průměry.

Projekty medicínské spolupráce mezi českou a rakouskou stranou mají trvat do dubna 2011. Náklady se odhadují na 580.000 eur, tedy asi 14 milionů korun, zveřejnilo dnes ministerstvo zdravotnictví.