Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě potřebuje pro zraněné z dnešního vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku doplnit zásoby krve. Zdejšímu krevní centru se tenčí zásoby skupiny O minus a A minus.

Dárci mohou přijít do krevního centra ostravské fakultní nemocnice kdykoliv, sdělil ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Nehoda na železnici si podle posledních informací vyžádala šest mrtvých a 41 zraněných. Z 31 zraněných je 13 zraněno těžce, byli rozvezeni do deseti nemocnic.

Číslo krizové linky, na kterou mohou volat příbuzní a přátelé cestujících z vlaku EC 108 je 974 723 201 nebo 974 723 202. Na lince se domluví polsky, česky a anglicky.

Původní odhady hovořily o deseti mrtvých a stovce zraněných. Fakultní nemocnice zatím podle Oborného převzala od záchranářů devět pacientů s velmi těžkým zraněním a další zraněné.

Více o vlakovém neštěstí

Zachranáři stále vyprošťují raněné

Vedoucí dispečerka olomoucké letecké záchranné služby Eva Gajová ČTK řekla, že na místo vyslali jeden vrtulník a dvě posádky ve vozech. Vrtulníkem dopraví všechny vážně zraněné do Fakultní nemocnice Olomouc a dvě posádky převezou lehčí zranění na chirurgickou ambulanci Nemocnice Hranice.

Mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant ČTK řekl, že už přijali jednoho pacienta s mnohočetnými zlomeninami, který byl dopraven vrtulníkem a ihned převezen na operační sál. "Uvolnily jsme kapacity operačních sálů, protože pacientů bude zřejmě víc," řekl Havrlant. Odhaduje, že vrtulníkem by jich mohlo být nakonec do nemocnice přepraveno asi 20, údaj je však prý zatím pouze předběžný.

Také ve Vítkovické nemocnici jsou připraveny týmy lékařů na operačních sálech a také oddělení ARO a JIP. "Zatím jsme nepřijali žádného raněného pacienta," řekl ČTK mluvčí Tomáš Želazko.

Na místě jsou záchranné složky včetně předsedy bezpečnostní rady kraje hejtmana Evžena Tošenovského, který ihned svolal jednání bezpečnostní rady a krizového štábu kraje. "Vzhledem k náročnosti situace bude veřejnost informována průběžně prostřednictvím tiskové mluvčí kraje a tiskového mluvčího Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje," sdělila ČTK Jolana Filipová z tiskového oddělení hejtmanství.

Starosta Studénky Ladislav Honusek byl s místostarostou na místě neštěstí mezi prvními, kteří pomáhali vyprošťovat zraněné, ošetřovat je a organizovat záchranné práce. "Zavolal mi jeden občan, že se tady něco stalo. Na pocity se mě neptejte, jsou otřesné, " řekl ČTK starosta, který je stále na místě.

Nehoda se stala okolo 10:30. Trosky opravovaného silničního mostu zasáhly vlak EuroCity Comenius, který mířil z Krakova do Prahy. Podle Drážní inspekce jel vlak v době neštěstí rychlostí okolo 140 kilometrů za hodinu. Podle Jana Kučery z Drážní inspekce trosky mostu spadly těsně před vlak. Vykolejila lokomotiva a šest osobních vagonů.