Nemocní by od září do konce roku mohli v prvních třech dnech nemoci dostávat nemocenskou ve výši 25 procent ze základu, který se vypočítává z příjmu. Senát dnes schválil novelu zákona o nemocenském pojištění, která výši dávek v nemoci upravuje. Od příštího roku by za první tři dny stonání neměly být žádné náhrady. Normu nyní posoudí prezident. Pokud ji podepíše, začne platit.

Nemocní od ledna nedostávali v prvních třech dnech nemoci žádné dávky. Ústavní soud ale ke 30. červnu tuto část vládní reformy zrušil. Nyní lidé pobírají 60 procent základu příjmu jako od čtvrtého dne stonání. Dnes schválená změna nemocenské za první tři dny stonání ve výši 25 procent základu je tak už třetí úpravou, která by mohla letos platit.

Nečas: Bez změny by rozpočet byl v problémech

"Ponechat výplatu v prvních třech dnech ve výši 60 procent až do konce letošního roku by mělo závažné rozpočtové důsledky, protože by to zvýšilo výdaje státu minimálně o pět miliard korun. Vláda musela zareagovat," řekl dnes v Senátu ministr práce Petr Nečas (ODS).

Čtvrtinu vyměřovacího základu v prvních třech dnech nemoci pobírali lidé do konce loňského roku. V dalších dnech jim pak připadlo 69 procent. Od příštího roku se nemocenská bude vyplácet až od 15. dne nemoci. Do té doby budou náhradu mzdy poskytovat nemocným zaměstnavatelé. První tři dny nemoci zůstanou lidé bez peněz, budou mít neplacené volno.

Přečtěte si více o nemocenské

Podle rozhodnutí Ústavního soudu by ale stonající, kteří si platí nemocenské pojištění, měli mít v nemoci zajištění. Ministr uvedl, že proto novela pro příští rok snižuje zaměstnancům odvody o 0,1 procenta. Nečas dodal, že tento podíl odpovídá výdajům na nemocenské v prvních třech dnech, pokud se vyplácí 25 procent základu příjmu.

Zaměstnavatelům za poskytování náhrady mzdy v nemoci v příštím roce klesnou odvody z 3,3 na 2,3 procenta. Stát jim polovinu výdajů vrátí. Novela zjednodušuje administrativu a rozšiřuje okruh firem, které budou moci dostat půlku vydaných peněz zpět. V roce 2010 odvody klesnou na 1,4 procenta, stát firmám nebude již nic vracet.

Štěch: Možná se znovu obrátíme na Ústavní soud

Opoziční ČSSD změnu nemocenské kritizovala. Podle jejího senátora Milana Štěcha karenční doba, tedy neplacené první tři dny situaci nemocných zhorší. Jejich příjem se propadne o stokoruny, uvedl Štěch. Podotkl, že se sice v mnoha zemích v prvních dnech nemoci dávky neplatí, v dalších dnech jsou ale vyšší než v Česku. Podle Štěcha je úprava, která má platit od ledna, v rozporu s "duchem rozhodnutí" ústavních soudců. "Budeme zvažovat, zdali se na Ústavní soud znovu neobrátíme," řekl.

Podle novely by lidé, kteří onemocní či budou v karanténě poté, co pomáhali při odstraňování následků havárií a přírodních katastrof, měli podle novely po celou dobu stonání dostávat celý svůj vyměřovací základ.

Podle údajů ministerstva práce výdaje na nemocenské po zavedení karenční doby letos od února do května proti stejné době loni poklesly o 1,9 miliardy korun, tedy o 18 procent. Vyplatilo se 8,5 miliardy. Nemocí ubylo zhruba o 26 procent. Krátkodobého stonání, které není delší než 14 dní, je v malých firmách podle údajů ministerstva práce o 45 procent méně. Doba průměrné nemoci se ale o několik dní prodloužila.