Senátoři se ve středu odpoledne odmítli zabývat novelou zákoníku práce, který počítá mimo jiné s tím, že lékaři budou moci pracovat  16 hodin týdně přesčas. Znamená to, že pokud novelu podepíše prezident Klaus, začne platit.

Běžná praxe: dvacet hodin týdně 

Dnes je oficiálně lékařům povoleno jen osm hodin. Skutečnost v nemocnicích je však jiná. "Běžně dělám dvacet hodin týdně přesčas, ale samozřejmě že nikoliv oficiálně. Jsou kolegové, kteří pracují ještě déle," řekl iHNed.cz lékař pražské Nemocnice Motol, který si nepřál být jmenován, protože za nemocnici s médii oficiálně mluví jen mluvčí.

Limit přesčasů zavedl nový zákoník práce, který loni schválil parlament. Lékaři, kteří drží pohotovost, jsou podle tohoto zákoníku normálně v práci, nesmějí tedy oficiálně dostávat placené přesčasy.

Mnoho zdravotních pracovišť upozorňuje na to, že jejich zaměstnanci mají vyčerpán limit přečasů a že tedy hrozí, že nebude mít kdo zajišťovat provoz a starost o pacienty.

Obcházený zákoník práce 

Zákoník práce - jak dosvědčuje i motolský lékař - se proto obchází a lékaři sloužící více přesčasů dostávají peníze zaplacené jinak - například jako mimořádné odměny.

Čtěte více o českém zdravotnictví

 

"Právě v těchto dnech vyprší přesčasové limity práce. Je potřeba, aby vešel zákon (novela) do praxe," citovala agentura ČTK ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který novelu hájil v Senátu.

Na úpravě se dohodl se zaměstnavateli a odbory. Odboráři byli kvůli úpravě přesčasů ve stávkové pohotovosti.
Zdravotníci hrozili kvůli úpravě přesčasů stávkou. Julínek totiž původně navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by pak bylo až osm hodin přesčasů týdně. Zdravotníci nápad označili za "zavedení pracovních sobot".