Stávku vyhlásila na úterý od 13:00 do 14:00 hodin Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na protest proti vládním reformám. Odboráři obviňují kabinet Mirka Topolánka, že při současném růstu inflace přijal opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře.

"Odbory jsou si zodpovědně vědomy toho, že ozdravit veřejné finance je nutné, rozhodně si další zadlužování státu nepřejí, ale tato reforma ho podle analýz ČMKOS bohužel neřeší," řekla mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Podle odborářů vláda pouze snížila daně lidem s vysokým příjmem a zdražila zboží a služby takovým způsobem, že to nejvíce pocítili zaměstnanci se středními a nižšími příjmy, rodiny s dětmi a důchodci. Stávka by měla vládu přimět, aby "nespravedlivé" reformní kroky upravila.

Čtěte také

Podle premiéra Mirka Topolánka a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. ČMKOS vede sociálnědemokratický senátor Milan Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe. Tvrzení, že je stávka motivovaná politicky, však odboráři odmítají.

Odborům vadí také snaha ministra Tomáše Julínka o reformu zdravotnictví. Přestože Julínek ve čtvrtek oznámil, že je ochoten diskutovat o znění všech reformních norem, zdravotnické odbory odmítly stávku zrušit. Jejich stávka bude na rozdíl od ostatních zaměstnanců trvat déle, a to od ranních hodin do odpoledne.

Odbory požadují, aby vláda přijala akční plán boje proti daňovým únikům a nechala provést audit výdajů ve všech kapitolách veřejných rozpočtů; měla by podle nich také podporovat vysoké tempo ekonomického růstu. "Každé procento nominálního růstu HDP přinese veřejným financím přímo 15 miliard dodatečných příjmů," vyčíslila Kašparová.

Jak stávka ovlivní dopravu v Praze bude zřejmé až v pondělí

Odboráři zatím neuvedli, kolik lidí se podle jejich odhadu stávky zúčastní. Očekávají však, že to bude více než při výstražné patnáctiminutové stávce v prosinci 1994, kterou zorganizovala rovněž ČMKOS na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle centrály se stávky tehdy zúčastnilo 4600 základních odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků ČMKOS se zúčastnilo 1,68 milionu lidí.

V některých velkých městech se v úterý na hodinu zastaví také městská doprava. Jak se stávka dotkne dopravy v Praze bude podle odborářů zřejmé teprve den před stávkou. V pondělí se také rozhodnou odboráři na železnici, zda se ke stávce připojí, nebo ne. Pracovníci ve školství většinou podpoří stávku jen symbolicky, protože je poslední týden školního roku a ve školách se neučí.