Ceny léků a doplatky pacientů nestoupnou od ledna 2008 skokově, jako tomu bývalo v minulých letech. Nové přípravky budou přicházet na trh postupně, takže se ceny budou měnit průběžně. Novinky potřebné například pro léčbu rakoviny nebudou muset čekat, až o jejich zařazení rozhodne k danému datu komise na ministerstvu zdravotnictví.

Příčinou je změna v rozhodování o cenách a úhradách. Vyplynula z rozhodnutí Ústavního soudu z počátku letošního roku, podle kterého Česko musí zapracovat do své legislativy takzvanou transparenční směrnici. Ta stanoví přesná pravidla pro určení cen léků a dává výrobcům šanci, včetně lhůt, aby se proti rozhodnutí odvolali. Dosavadní systém napadali výrobci zejména proto, že neznali předem kritéria a pravidla pro zařazení přípravku do úhrad a nemohli se odvolat. Nyní bude pro každý lék samostatné správní řízení.

Dosud vyhlašovalo maximální ceny ministerstvo financí. O výši úhrad ze zdravotního pojištění rozhodovalo ministerstvo zdravotnictví. To se dělo obvykle dvakrát do roka. Nyní se rozhodování spojuje do jedné instituce, která bude zařazovat nové přípravky průběžně. Vše bude mít na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv. Změnu prosadila vláda v rámci reformy veřejných financí. Součástí reformního batohu jsou i regulační poplatky a změna daně z přidané hodnoty (DPH) na léky a úprava systému marží.

DPH na léky stoupne z pěti na devět procent. Pacienti by to neměli pocítit, protože zároveň se mění sazba lékárnické přirážky. Na dražší léky klesne z deseti na pět procent, na levnější naopak stoupne z 33 na 36 procent. Lidé zaplatí o pár korun více za levné léky, naopak na drahé léky doplatí méně. Lékárníci radí lidem, aby si brali větší balení levnějších léků, protože je to včetně poplatku vyjde levněji.

Doporučují také, aby v případě levnějších léků šli rovnou do lékárny. Ušetří 30 korun za návštěvu lékaře a dalších 30 korun za položku na receptu. Lékaři ale varují, že lidé tak mohou zanedbat léčení vážných nemocí, které se v počátcích projevují nenápadnými příznaky.

V každé z 300 lékových skupin zůstává nadále alespoň jeden přípravek plně hrazený zdravotní pojišťovnou, tedy bez doplatku pacienta. Lékárníci mohou nově lidem také poradit levnější lék bez doplatku, nebo s menším doplatkem, když jim lékař na recept napíše lék s vysokým doplatkem. Musí ale mít stejnou formu a stejný způsob podání, samozřejmě i stejnou účinnou látku.

Na trhu v Česku je na 8000 léčivých přípravků, z nich 2700 plně hradí zdravotní pojišťovny. Pokud se k tomu přičtou akce a slevy od firem, je jich ještě o několik stovek více.