jiri_pekarek_192x128.jpgŠéf České stomatologické komory Jiří Pekárek svolal tiskovou konferenci, aby zmírnil obavy pacientů z placení poplatků 30 korun za běžné ošetření a 90 korun za pohotovost. Pro pacienty se podle něj nic nemění, až na zmíněné poplatky. Dosavadní péči jim nadále budou ve stejném rozsahu hradit zdravotní pojišťovny, zdůraznil Pekárek.

Podle něj to pacienti zřejmě nevědí, protože v čekárnách zubních lékařů je nyní nával pacientů, kteří chtějí stihnout ošetření ještě do konce roku. "Téma třicetikorunových poplatků se stalo důvodem, aby pacienti stáli fronty na ošetření," řekl Pekárek a s trochou ironie lidem poradil, ať si nechají do zásoby vyvrtat všechny zuby, aby příští rok k zubaři nemuseli.

Leták v čekárně by měl rozptýlit nejasnosti

Pekárek informoval, že podrobný přehled situací, za jakých se u zubaře regulační poplatek hradí, najdou lidé na informačním letáku. Vydala ho stomatologická komora a poskytne ho všem zhruba 7000 zubařům jako přílohu komorového časopisu. Leták by měli zubaři vyvěsit v čekárně. (Leták k dispozici ZDE)

Zubaři rovněž dostanou od komory podrobný návod, na jaké situace se výběr poplatku vztahuje. Zjednodušeně řečeno, poplatky se hradí jen v případě, že zubař pacienta vyšetří. Podle Pekárka ale žádný metodický návod nemůže zubaři nařídit, kdy má pacienta vyšetřit. "Je pouze na zubaři, aby rozhodl, kdy pacienta vyšetří. Pacient by se měl na vše ptát," vysvětlil Pekárek.

Preventivní prohlídka zdarma

zubar-lekar-pacient-192-128.jpgPacienti budou u zubaře platit 30 korun při každé návštěvě, kdy jim zubař provede celkové nebo dílčí vyšetření. Výjimkou je preventivní prohlídka. Dětem a těhotným ženám ji hradí pojišťovny dvakrát ročně, dospělým jednou. Zubaři poskytují tuto prohlídku i dospělým dvakrát ročně, jednou ji ale vykazují jako celkové vyšetření.

Motivací k prevenci podle Pekárka bude to, že za první prohlídku dospělý dá 30 korun, na druhou už se tento poplatek nevztahuje: když už si člověk jednou zaplatí, podruhé má prevenci zadarmo. Tuto výhodu má pacient jen u svého registrujícího zubaře, jinde zaplatí.

Poplatek 90 korun hradí pacient za ošetření na pohotovosti. Pokud vyhledá s bolestí zubu svého zubaře, zaplatí 30 korun. Pokud se ale obrátí na zubaře, u něhož není registrován, zaplatí 90 korun jako na pohotovosti, i když přijde ráno. Na pohotovosti, kde nikdo není registrován, zaplatí 90 korun všichni pacienti.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt poznamenal, že o všech nejasnostech mají lidé mluvit především se svým zubařem. Případné stížnosti mohou adresovat své zdravotní pojišťovně, zřizovateli ordinace či stomatologické komoře.

Minuta práce ordinace až 30 korun

Pekárek ujistil, že třicetikoruna nebude rozhodně žádného zubaře motivovat k tomu, aby zval pacienty na zbytečná vyšetření. Minuta práce ordinace vyjde na deset až 30 korun, poplatek pokryje v průměru dvě minuty provozu ordinace. Vybrané peníze zubaři podle Pekárka použijí k tomu, aby "si vyrovnali deficit, který vzniká v důsledku nízkých plateb pojišťoven".

Komora nemá tuto částku vyčíslenu, protože nelze zjistit, jakou část návštěv tvoří prevence a rozložená vyšetření jednoho problému.

Výzva k bojkotu? Lékaři i pacienti se stanou rukojmími

Prezident komory se v České televizi vyjádřil k výzvě některých politiků a veřejně známých osobností bojkotovat placení poplatků ve zdravotnictví po Novém roce. (Více ZDE) Podle něj má sice každý nárok "na svou pravdu, zákon by se měl však respektovat". "Lékaři i pacienti se stanou rukojmími," varoval Pekárek. 

Prezident komory se domnívá, že existují standardní kroky, jak proti poplatkům bojovat, tedy například stížností k Ústavnímu soudu.  Na adresu poslanců a senátorů, kteří výzvu k bojkotu podepsali, dodal, že jim postih za neplacení poplatků nehrozí, protože jsou chráněni imunitou.