V České republice je 300 lůžek pro těžce nemocné a umírající pacienty. Mělo by jich bát však o dvě stě více, tvrdí to prezidentka Asociace hospicové paliativní péče Marie Svatošová.

V Česku funguje 11 lůžkových hospiců. Celkem je v nich 310 lůžek. Podle zkušeností z vyspělých zemí by na 100.000 obyvatel mělo připadat pět hospicových lůžek. V republice by jich tak mělo být asi 515. "Toto číslo platí ale za předpokladu, že je dobře rozvinutá i domácí hospicová péče. A ta se u nás nerozvíjí," uvedla Svatošová.

Hospice poskytují nevyléčitelně nemocným a umírajícím lidem takzvanou paliativní péči. Soustředí se na léčbu a odstranění bolesti a zlepšení kvality života pacientů. Zaměřují se nejen na ošetření těla, ale i na psychický stav nemocného a jeho příbuzných.

Podle Svatošové je nutná nejen lůžková, ale také odpovídající hospicová péče v domácím prostředí. "Obě formy jsou potřeba. Jedna druhou nenahrazuje, ale vzájemně se doplňují. Pro jednoho a téhož pacienta je někdy vhodná domácí péče. Pak se ukáže, že v určitých situacích nestačí a je nutná péče lůžková. Poté je zas čas vrátit se z lůžka domů," popsala prezidentka asociace.

Legislativa domácí hospicovou péči neupravuje. Pojem lůžkový hospic se do zákonů dostal až po jedenácti letech jejich fungování, uvedla Svatošová. Letos se v nich objevil termín hospic mobilní. Zákon o sociálních službách, který platí od ledna, situaci prý nezlepšil.

Asociace chce o možnostech žádat o dotace jednat s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (ODS). Obrátila se i na poslance. Jednou z cest by mohlo být zařazení hospiců do zákona o sociálních službách.

Počty hospicových lůžek v jednotlivých krajích

Praha 25 
Středočeský 0 
Jihočeský 30 
Plzeňský 28 
Karlovarský 0
Ústecký 41
Liberecký 0
Královéhradecký 30 
Pardubický 0 
Vysočina 0
Jihomoravský 66
Olomoucký 30
Zlínský 30
Moravskoslezský 30
ČR 310

Zdroj: Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče