Desítky miliard korun navíc z evropských fondů na lepší péči o pacienty mohlo údajně získat české zdravotnictví, pokud by se o to dosavadní šéfové resortu více snažili. Vyplývá to z tvrzení ministra zdravotnictví Tomáš Julínka (ODS). Julínek uvádí, že například Portugalsko získalo v letech 2004 až 2006 v přepočtu 21 miliard korun, zatímco Česko ani korunu. Z evropských fondů pochází také čtvrtina peněz v polském zdravotnictví. České zdravotnictví hospodaří s 200 miliardami korun ročně.


"Určitě jsme se mohli ucházet přinejmenším o podobnou sumu jako Portugalsko, kdybychom měli vlastní operační program pro zdravotnictví," prohlásil Julínek. Peníze podle něj mohly sloužit pacientům prostřednictvím lepšího vybavení nemocnic, vybudování sítě specializovaných onkologických center a zavedení elektronické dokumentace pacientů. Na tyto oblasti chce nyní věnovat Julínek peníze, jež pro zdravotnictví pro období 2007 až 2013 zatím vyjednal.


Julínek také připomněl, že po svém předchůdci Davidu Rathovi (ČSSD) "zdědil" na toto období 2,17 miliardy korun a měl měsíc na to, aby získal více. Na vytvoření operačního programu pro zdravotnictví už nebyl čas. "Podařilo se nám původní dvě miliardy navýšit až na 20 miliard, z toho 12 miliard přímo do zdravotnictví a osm se nachází v regionálních operačních programech a operačních programech jiných resortů," řekl ministr.


Operační programy slouží k průběžnému financování konkrétních projektů z peněz EU. Podle Julínkova předchůdce ve funkci,Davida Ratha, byl v minulém období z evropských peněz zakoupen například lineární urychlovač pro Fakultní nemocnici v Motole. Operační programy ale podle Ratha nefungují v resortu ve všech zemích, Evropská komise se podle jeho informací v případě Česka spíše klonila k tomu, aby ho také nemělo.


"Když se pan Julínek tak strašně holedbá, tak by měl také říci, kde ty peníze vzal, zda z prostředků na výstavbu dálnic nebo rekonstrukci sídlišť. Celkový rámec pro Česko je pevně daný, toto je jen jeho porcování," poznamenal Rath.


Podle prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Iva Hlaváč je v integrovaném operačním programu, který spravuje jeho ministerstvo, pro zdravotnictví 12 miliard, tedy šestinásobek původní částky.


První náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr dodal, že tyto peníze budou využity na obměnu přístrojů v nemocnicích, zavedení elektronického zdravotnictví, či sledování a řízení kvality péče a nákladů zdravotnictví. Na výzkum a vývoj ve zdravotnictví a na vzdělávání jeho pracovníků půjdou další peníze z operačního programu ministerstva školství, přiblížil.


Jednání o evropských penězích pro české zdravotnictví by měla být završena do konce října, v prvním listopadovém týdnu chce mít Julínek finální verzi, kterou předloží ke schválení vládě.