Na náklady spojené se studiem by vysokoškoláci mohli podle ministra školství Petra Fialy využít stavební spoření. Měly by jim být také k dispozici půjčky garantované státem.

Tyto varianty už zvažovali předchůdci ministra Fialy, návrh novely o finanční pomoci studentům chce současný ministr předložit vládě do konce roku.

"Má (zákon) takové dvě základní formy té pomoci, jednak je to možnost využití stavebního spoření pro náklady spojené se studiem a jednak je to příprava půjček, které by byly do jisté míry garantovány ze strany státu," řekl Fiala.

Zatímco dřív byla finanční pomoc navrhovaná v souvislosti se zavedením školného, nyní mají být peníze využitelné na životní náklady během studia.

Fiala zároveň upozornil, že studentské výhody jako například ubytovací stipendium nebo některé daňové úlevy by měly studujícím zůstat. Součástí plánu zůstává i zavedení zápisného, o jeho výši ale nechtěl spekulovat.

"My předpokládáme, že diskuse nad poplatkovou agendou s veřejností by byla zahájena v průběhu listopadu s tím, že někdy na začátku roku 2013 bychom s tím mohli být hotovi," dodal.

 

Původně se mluvilo o několika tisících korun za semestr. Podle ministra ale bude maximální výše poplatku stanovena zákonem, aby nemohla být libovolně navyšována například vyhláškou.

Reformy se školami projednáme

Součástí několik let chystané reformy univerzit má být i novela stávajícího vysokoškolského zákona, díky níž by se měly jednotlivé školy orientovat spíš na výzkum, vzdělávání nebo poskytování profesní kvalifikace.

Upravit by se měla i problematika akreditací, uznávání titulů profesorů a docentů nebo změnit financování škol tak, aby mohly plánovat na více let dopředu.

Návrh reforem v minulosti akademická obec několikrát odmítla, studentům vadilo především zavedení poplatků za studium.

Fiala, který má za sebou bohatou akademickou dráhu a donedávna působil ve vedení Masarykovy univerzity v Brně, ale slibuje, že veškeré změny se školami projedná.

Související