Na přelomu let 2008 a 2009 provedla nezisková organizace Člověk v tísni ve spolupráci s agenturou Millward Brown dotazníkové šetření mezi studenty středních škol. Vyplynulo z něj mj. také to, že mladí lidé vnímají politickou reprezentaci ČR jako nejzávažnější problém.

Zároveň 85 procent středoškoláků zastává názor, že nejvyšší politiku nemůže ovlivnit. Opačný postoj uvedlo jen osm procent dotázaných. Člověk v tísni proto v rámci svého dlouhodobého vzdělávacího programu Jeden svět na školách připravil Studentské volby. 

Do projektu se nejprve přihlásilo 198 středních škol, 50 z nich si ale své rozhodnutí rozmyslelo. Prvotní impulsem byl dopis středočeského hejtmana Davida Ratha, který varoval před možným porušením školského zákona. Ministerstvo školství následně stáhlo svoji záštitu nad celým projektem. 

"Z telefonické i emailové komunikace s pedagogy víme, že poté, co bylo publikováno Společné prohlášení ministerstva a Asociace krajů ČR mnoho škol, které o zapojení do akce uvažovalo, od svého záměru ustoupilo a nepřihlásilo se. Takže celkové číslo mohlo být vyšší," uvedla serveru iHNed.cz Tatiana Čabáková z Člověka v tísni.

Studenti středních škol si mají nanečisto vyzkoušet, jak funguje hlasování v demokracii a měsíc před konáním skutečných voleb vybrat své potenciální zástupce do Parlamentu. Organizátoři si od akce slibují, že také iniciují debatu o politických tématech a zvýší účast provovoličů ve skutečných volbách.

Středoškoláci budou svoji fiktivní sněmovnu vybírat v první polovině příštího týdne. Původně měly být výsledky známé do několika dnů, po jednání se zástupci Asociace krajů se termín odsunul až na konec května. 

"Aby nebyly výsledky Studentských voleb politizovány, rozhodlo vedení společnosti Člověk v tísni o odkladu jejich vyhlášení až po uzavření volebních místností řádných voleb," uvedli organizátoři minulý týden v oficiálním prohlášení. Které školy se do projektu přihlásily? To je tajné, seznam bude rovněž zveřejněn až po sněmovním hlasování. 

Zákaz politické reklamy na školáchPlakát Studentských voleb

Hejtman Středočeského kraje před několika týdny rozeslal ředitelům všem krajů na území kraj dopis, ve kterém je varuje před možným porušením školského zákona. Ten v prostorách škol zakazuje jakoukoli politickou reklamu. Rath také připomněl, že za dodržování legislativy nese osobní odpovědnost ředitel školy. Přímo ale ředitelům zapojení do akce nezakázal.

Člověk v tísni se hájí, že o propagaci politických stran nejde. "Na školách neprobíhá propagace žádných politických stran, pouze projektu jako takového," dodala Čabáková.

Ministerstvo školství ale preventivně stáhlo svou záštitu, kterou mnoho institucí chápe jako oficiální doporučení. "V současné vyhrocené politické situaci není možné vyloučit ani napadení projektu a zejména jeho výsledků některým z neúspěšných volebních subjektů po skutečných volbách," stojí v prohlášení resortu školství a Asociace krajů.

Zapojení jednotlivých škol je podle Člověka v tísni dobrovolné. Podobné iniciativy probíhají údajně například v Polsku, Německu, Velké Británii, USA nebo Kanadě.


VIDEO Podívejte se na prezentační spot neziskovky Člověk v tísni k projektu Studentské volby 2010