Současnému ministru vnitra Martinu Pecinovi nabízeli před šesti roky, když se stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu, aby za podezřelých podmínek studoval na plzeňské právnické fakultě.

Pecina to uvedl v rozhovoru pro pondělní Euro s tím, že už je to dávno a nepamatuje si, od koho nabídku dostal. Školou nyní otřásá skandál s nestandardní délkou studia několika set studentů včetně politiků a policistů a s plagiátorstvím při psaní školních prací.

Problémy s udělováním titulů jsou i na FSV UK (viz. box)

Někteří starší pedagogové Fakulty sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy v Praze získali podle jejího děkana Jakuba Končelíka ne zcela běžným způsobem doktorské tituly. Informovala o tom televize Prima. Díky takovému udělování titulů mohli zůstat zmínění učitelé ve funkcích. Končelík ale věří, že všichni si je zasloužili.

FSV je po plzeňské právnické fakultě a pražské Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) už třetí fakultou, u níž se objevily pochybnosti o tom, jak se tam studuje.

"V nedávných letech udělila Fakulta sociálních věd doktorský titul Ph.D. řadě svých starších pedagogů, kteří dosud neměli vědeckou hodnost a potřebovali ji pro setrvání ve funkcích - tito pedagogové absolvovali 'doktorské' studium v rekordně krátkých časech," napsal Končelík ve své práci před několika měsíci, ještě před svým zvolením děkanem.

Prima uvedla, že nyní, už jako děkan FSV, svá slova mírní, ale za textem své práce si přesto stojí. "Mělo to proběhnout v nějakém rozumnějším duchu, ale v žádném případě nepochybuji o tom, že jsou to lidi, kteří si tu vědeckou hodnost zaslouží," řekl Primě.

Podle jeho zprávy ale bylo dřív klidně možné získat doktorandský titul za dva roky. Mohlo se to týkat i lidí, kteří nikdy nepublikovali žádný odborný text.

Pecina upozornil, že současná kauza kolem školy není záležitostí letošního roku. "Že tam však takové způsoby fungovaly, věděla celá Praha. Zcela určitě to není otázka posledního roku," řekl Pecina. Uvedl, že zhruba dva měsíce poté, co se v roce 2003 stal náměstkem, ho "někdo navštívil" a nabízel mu studia na plzeňské právnické fakultě.

"Sdělil jsem mu, že to je potíž, protože jsem nový náměstek a mám mnoho práce. On mi řekl, že by mi to nezabralo mnoho času. Když jsem odpověděl, že jen cesta do Plzně trvá dlouho, řekl mi, že bych nemusel jezdit. Pak jsem dodal, že za tři roky jsou volby a že nehodlám jezdit zbytek studia z Frýdku-Místku do Plzně. Na to mi odpověděl, že bych měl studium dávno dokončené," řekl Pecina týdeníku Euro. "Bohužel si nepamatuji, kdo to byl. Je to již dávno," dodal současný ministr vnitra.

Vedení plzeňských práv hledá po fakultě desítky rigorózních prací - čtěte ZDE


Problémy na škole začaly před několika týdny zjištěním, že proděkan fakulty Ivan Tomažič asi opsal desítky stran v dizertační práci. Při objasňování případu se zjistilo, že na fakultě údajně chybějí desítky diplomových a disertačních prací, mimo jiné známých politiků.

Pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil v České televizi řekl, že v knihovně fakulty chybí asi 175 rigorózních prací, které byly obhájeny od roku 2006. Podle něj to neznamená, že práce neexistují či vznikly podvodem. Vedení školy se je nyní snaží najít v jiných částech fakulty.

Vyšetřování případu také ukázalo, že asi 400 lidí možná fakultu absolvovalo nestandardně rychle. Kontrola odhalila několik případů podezřele krátkého studia i na jiných právnických fakultách.