O AUTOROVI

Mgr. Martin Hrdlík působí jako senior advokát v KPMG Legal, kde se věnuje především oblastem obchodního a korporátního práva. Martin Hrdlík vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Co tedy bude jinak? Především se odstraňuje dvoukolejnost úpravy pro podnikatele a nepodnikatele. Smluvní pokuta se navíc již nebude muset sjednávat písemně a bude ji možné zahrnout do ústních smluvních ujednání.

Strany si pokutu také budou moci sjednat v jiném než peněžitém, tedy naturálním plnění.

Například se budou moci dohodnout, že pokud dlužník nedodá určité zboží včas, bude muset sjednaný počet navýšit o x kusů. 

Strany budou nadále moci uzavírat dohody v podobě tzv. nepravé smluvní pokuty.


Na rozdíl od ujednání o klasické smluvní pokutě se nově příslušná smluvní strana po jejím zaplacení zbaví povinnosti plnit závazek, který nepravá smluvní pokuta zajišťuje. Nepodnikatelé také nově budou muset – pokud si výslovně neujednají jinak – platit smluvní pokutu i v případě, že porušení povinnosti nezavinili, což se kupříkladu týká zásahu vyšší moci.

Smluvní pokuta jako paušalizovaná náhrada škody?

Při smluvním vyjednávání myslete na to, že nesplněním určité povinnosti, i kdyby byla zajištěna smluvní pokutou, vám může vzniknout škoda, která může smluvní pokutu dokonce převyšovat.

Pokud tedy budete chtít takovou náhradu škody nárokovat, musíte si ji podle současné úpravy výslovně sjednat. Jestliže smlouva takové ustanovení obsahovat nebude, počítejte s tím, že smluvní pokuta bude plnit funkci tzv. paušalizované náhrady škody. Při porušení příslušné smluvní povinnosti, kterou kryje smluvní pokuta, pak nebude možné od protistrany žádat náhradu škody, a to i kdyby smluvní pokutu převyšovala.

Nový občanský zákoník bude v této souvislosti obsahovat následující ujednání: pokud je sjednána smluvní pokuta, nemá věřitel právo na náhradu škody vzniklé z porušení povinnosti, ke kterému se tato pokuta vztahuje.

Nová úprava na rozdíl od té současné neuvádí, že si strany mohou dohodnout možnost žádat náhradu škody vzniklé porušením povinnosti, na niž se vztahuje smluvní pokuta.

Nový občanský zákoník však stanoví obecné pravidlo, že si osoby budou moci práva a povinnosti stanovit jinak, než stanovuje zákon, a to ve chvíli, kdy jim to zákon výslovně nezakazuje. Smluvní strany si tak i dle nové úpravy budou moci sjednat nárok na náhradu škody nejen vedle, ale i nad rámec stanovené smluvní pokuty. 

A konečně, při sjednávání výše smluvní pokuty pamatujte na to, že soud může nepřiměřeně vysokou smluvní pokutu snížit až do výše škody, jež vznikla porušením povinnosti, na kterou se smluvní pokuta vztahuje. Toto právní ustanovení se navíc bude týkat i nepodnikatelů.


Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se