Spotřebitelské ceny v Česku v květnu vzrostly meziročně o 2,4 procenta a proti dubnu o půl procenta, potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční inflace tak zrychlila z dubnových 1,8 procenta. Víc než před rokem lidé v květnu platili hlavně za potraviny a bydlení, klesly zejména ceny pohonných hmot. Čísla ČSÚ zveřejnil na svém webu.

„Spotřebitelské ceny v květnu zrychlily svůj meziroční růst na 2,4 procenta. Tento růst byl však již desátý měsíc v řadě tlumen cenami pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nafta podle ní byla v květnu nejlevnější od předloňského června a za benzin Natural 95 platili lidé nejméně od září 2021.

Ceny zboží v květnu vzrostly meziročně úhrnem o 0,9 procenta a služeb o 4,9 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje podražily o 5,4 procenta. Proti dubnu zrychlil meziroční růst cen masa na 3,6 procenta, sýrů a tvarohů na 6,8 procenta, vajec na 44,3 procenta, ovoce na 15 procent a čokolády a čokoládových výrobků na 23,4 procenta. Zlevnila mouka o 7,3 procenta a cukr o 24,4 procenta. Klesly ceny vína a piva, podražily lihoviny a tabákové výrobky, jejichž cena se zvýšila o 7,2 procenta.

Nájemné z bytu se meziročně zvýšilo o 5,7 procenta, výrobky a služby pro údržbu bytu podražily o 3,5 procenta, vodné o 4,2 procenta, stočné o 3,7 procenta a teplo a teplá voda o čtyři procenta. Zlevnila elektřina o 4,6 procenta a zemní plyn o 8,4 procenta. Dražší než loni byly v květnu zájezdy o 4,6 procenta, stravovací služby také o 4,6 procenta a ubytovací o 7,7 procenta. Ceny pohonných hmot a olejů meziročně klesly o 13,5 procenta.

Růst spotřebitelských cen proti dubnu o půl procenta ovlivnily podle ČSÚ zejména vyšší ceny za potraviny a nealkoholické i alkoholické nápoje a tabák. Úhrnem ceny zboží i služeb vzrostly shodně o půl procenta. Čokoláda a čokoládové výrobky podražily meziměsíčně o 7,1 procenta, brambory a cukr o víc než 11 procent, naopak o 1,5 procenta se snížily ceny zeleniny. O 12,5 procenta víc než v dubnu lidé platili za lázeňské pobyty, téměř o dvě procenta víc za ubytování. Pohonné hmoty meziměsíčně zlevnily o 1,9 procenta.

Statistici zveřejnili také informace o dubnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Podle nich v meziměsíčním i meziročním srovnání se vývozní a dovozní ceny v dubnu snížily, což bylo poprvé od prosince 2023. Meziročně se ceny vývozu snížily o půl procenta a ceny dovozu o 0,8 procenta, proti březnu vývozní ceny klesly o 0,6 procenta a dovozní o 1,1 procenta. „V dubnu byly ceny vývozu a dovozu značně ovlivněny posílením koruny vůči dolaru,“ komentoval čísla vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist