Evropská komise (EK) podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) uzavřela zhruba po třech letech řízení o střetu zájmů s Českou republikou. Zahrnovalo několik desítek zjištění, z nichž zůstalo několik otevřených do března a května letošního roku. MMR auditorům následně odeslalo odpovědi k těmto zbývajícím případům. Nezákonná přidělení dotací, která se mimo jiné týkají i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), budou řešit jednotlivá ministerstva. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf MMR Ivan Bartoš (Piráti).

Nezákonné přidělení dotace zjistila EK například u společnosti Pekárna Zelená louka z koncernu Agrofert na toastovou linku, která nesplňovala kritéria inovace. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo řízení o odnětí této podpory 100 milionů korun. Bartoš předpokládá, že i další dotace budou jednotlivé resorty vymáhat. Může to ovšem vést až k soudním řízením, uvedl. Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů.

„Pan poslanec Babiš používal v mediálním prostoru takový tríček, kdy tvrdil, že Česká republika nic vracet nebude,“ řekl Bartoš. Takový scénář fakticky podle něj opravdu nenastane, ale v následujícím období, kdy budou přiznány nebo otevřeny další dotační tituly, dostane ČR o to méně. Bartoš předpokládá, že se tak skutečně stane. „Bude to na našich institucích, tyto peníze vymoci na firmě, která čerpala dotace v rozporu s danými pravidly,“ uvedl dále.

Bartoš také upozornil na to, že současná vláda prosadila systémové úpravy k zamezení střetu zájmů. EK ve svém závěrečném dopise podle něj tyto kroky ocenila. „Mezi tato opatření patří třeba úpravy zákona v českém právním řádu, které jsou obsaženy v evidenci skutečných majitelů. Další významná úprava je jednotné metodické prostředí, které nastavuje pravidla pro využití evropských fondů,“ řekl. Doplnil, že díky těmto změnám tak nehrozí zablokování peněz z Národního plánu obnovy nebo zastavení proplácení evropských dotací.

Ukončení auditu EK je podle Bartoše podstatné i kvůli tomu, že bude nyní možné zveřejnit příslušné dokumenty, což má MMR v plánu.