Kabinet ve čtvrtek zpřísnil opatření proti šíření covidu-19, protože na rozdíl od minulosti by se mohla epidemická situace začít horšit v době, kdy jsou již zaplněné nemocnice. Nařízení vstoupí v platnost o půlnoci z pátku na sobotu. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda si podle něj nemůže dovolit podcenit aktuální situaci i vzhledem k šíření nové, nakažlivější mutace viru. Hamáček vyzval všechny k dodržování vládních opatření.

"Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli," uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. "Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit," uvedl.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný zároveň čeká další žádost o prodloužení nouzového stavu. I při ideálním stavu bude totiž klesat počet hospitalizovaných s covidem o 1000 až 1200 týdně. Skóre systému PES není v současnosti pro vývoj protiepidemických opatření relevantní, uvedl Blatný. Prioritou je podle něj snížit počet hospitalizací.

Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat.

Vláda zároveň rozhodla o tom, že lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich ale mohou pouze členové jedné domácnosti, uvedl Hamáček. 

Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému, rozhodla vláda. Podle ministra průmyslu a obchodu kabinet neurčil termín, odkdy skiareály budou moci obnovit provoz. Pravděpodobně to nebude příští týden. Provoz lanových drah a vleků byl dosud omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdových tratí. V rámci zpřísnění protiepidemických opatření už nebude platit ani tato výjimka.

"Nemyslíme, že by sezona byla ztracená," řekl Havlíček. Omluvil se, že na začátku týdne vláda u provozovatelů horských středisek vzbudila určitá očekávání o možnosti obnovit činnost. Epidemická situace se ale podle něj nevyvíjí dobře.

Policie bude v následujících dnech a týdnech kontrolovat dodržování opatření proti šíření koronaviru, včetně nově přijatých. Podle Hamáčka má ale omezené kapacity, proto nebude chodit dům od domu. Zaměří se na excesy. Policie podle Hamáčka nebude omezovat jednodenní výlety na hory, například tak, že by zřídila kontrolní stanoviště u horských středisek.

Kabinet v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů, uvedl Blatný. Návštěvy v nemocnicích vláda umožnila od pondělí 11. ledna, do té doby byly možné právě jen u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, v hospicích a u porodů. Opatření kritizovala například Asociace krajů. Ministerstvo zdravotnictví poté uvedlo, že krizové opatření nemocnicím návštěvy umožňuje, ale nenařizuje.

Respirátory nebudou povinné, budou doporučené, uvedl Havlíček po jednání vlády. Stát nechce stanovovat jejich maximální cenu, doplnil. V autoškolách ale budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat, řekl ministr Havlíček. 

Kabinet nestanovil vzdálenost, do níž se lze kvůli covidu vzdálit z bydliště. Hamáček nevyloučil, že by to mohlo v budoucnu platit pro okresy či kraje.

Vláda zakázala prodej na tržištích, ve stáncích a mobilních zařízeních i pochůzkový prodej. Zůstat mohou pojízdné prodejny v obcích bez obchodů.

Lidé se od pátku budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. V mimořádném opatření to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Nyní na test zájemci mohou po pěti dnech. Ministerstvo chce umožnit častější testování veřejnosti především kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta. V Česku je minimálně od začátku prosince loňského roku takzvaná britská mutace.

Celkem od loňského listopadu, kdy se antigenní testy začaly v Česku používat, lidé absolvovali zhruba 1,5 milionu testů. Údaje ministerstva ke čtvrtečnímu ránu uvádějí 1,48 milionu testů, denně přibude asi 20 tisíc testů.

Antigenní testy se nejprve používaly v domovech pro seniory pro klienty i zaměstnance, poté se jimi mohli nechat otestovat učitelé. Od poloviny prosince je tato možnost otevřena i široké veřejnosti. Velký zájem o testování měli lidé především před Vánoci, protože se chystali na návštěvy svých příbuzných. Dobrovolné testování veřejnosti mělo původně skončit 15. ledna, ministerstvo zdravotnictví jej ale prodloužilo do odvolání.