Britští poslanci v úterý navzdory vládě prosadili na středeční program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Norma ukládá premiérovi Borisi Johnsonovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země ze společenství do ledna příštího roku. Johnson v reakci na vládní porážku, ke které přispělo i několik poslanců z jeho Konzervativní strany, oznámil, že nechá parlament hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb.

Usnesení o tom, zda ve středu oproti zavedené praxi zařadit na program jednání sněmovny zákon proti brexitu bez dohody, podpořilo 328 poslanců, proti bylo 301. Johnson v úterý ztratil většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil poslanec Philip Lee. S odvoláním na prohlášení, které Lee vydal, o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Poslanec posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů.

Pracovní většina vlády se po srpnových doplňovacích volbách, které vyhrála kandidátka labouristů, ztenčila na jediný hlas. Odchodem poslance Leeho tak přišla Johnsonova vláda o většinu ve sněmovně, a to před klíčovým rozhodnutím o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Ztráta početní většiny ale neznamená, že by vláda automaticky padla, připomněla agentura DPA.

"Dospěl jsem k závěru, že není možné, abych jako konzervativní poslanec sloužil svému obvodu a své zemi v jejich nejlepším zájmu," uvedl Lee v prohlášení. Konzervativní vláda premiéra Johnsona podle něj "agresivně" usiluje o "zničující brexit" a zbytečně ohrožuje životy a živobytí lidí a vystavuje Spojené království riziku, že se rozpadne. Johnsonova vláda podle Leeho také "podkopává hospodářství, demokracii a roli (Británie) ve světě".

V úterý odpoledne se sešli poslanci britské Dolní sněmovny na první schůzi po letní přestávce. Svého mandátu se nejprve ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Johnsonovu vládu tím připravila o jedno křeslo v parlamentu a vládní většinu ztenčila na jeden hlas.

Poté, co Doddsová složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení uvedla, že Lee sdílí s členy její strany odhodlání "zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně".

V Dolní sněmovně je nyní podle BBC 309 hlasujících konzervativců, jejichž menšinový kabinet podporuje deset poslanců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Dohromady tak mají 319 hlasů. Proti nim nyní stojí 320 hlasů opozice. Z 650 členů Dolní sněmovny jedenáct poslanců nehlasuje. Severoirská republikánská strana Sinn Féin (sedm poslanců) se zasedání parlamentu v Londýně léta neúčastní, tradičně nehlasují také předseda sněmovny a jeho tři zástupci (nyní dva konzervativci a dva labouristé).

Pro odchod země z EU se vyslovili voliči před třemi roky v referendu. Premiér Johnson při nástupu do funkce letos v červenci slíbil, že Spojené království z EU vyvede 31. října - ať už s dohodou, nebo bez ní.

Interní materiály nezveřejníme, pro veřejnost by byly znepokojivé

Britská vláda na úterý také plánovala zveřejnění interních materiálů týkajících se příprav na možný brexit bez dohody, v pondělí si ale tento krok rozmyslela. Zodpovědné osoby vyhodnotily, že obsah by mohl být pro veřejnost příliš znepokojivý, napsal v pondělí večer deník Financial Times (FT). List The Daily Telegraph zároveň přinesl reportáž, podle níž klíčový poradce premiéra Borise Johnsona označil probíhající rozhovory mezi Londýnem a Bruselem za "podvod".

Johnson po červencovém nástupu do čela vlády ohlásil výrazné vystupňování příprav na brexit bez dohody a řekl, že Británie se s takovýmto scénářem snadno vypořádá. Britská média však opakovaně přináší informace z tajných vládních analýz, které předpovídají pro britskou ekonomiku značné komplikace.

Premiér Johnson trvá na tom, že by preferoval brexit na základě podmínek dojednaných s EU, a v pondělí v projevu v Downing Street hovořil o pokroku v jednáních. Činitelé v Bruselu ale na toto vyjádření reagovali s údivem, píše deník The Guardian, rozhovory podle nich nijak nepostupují. Brexit bez dojednaných podmínek nyní EU považuje za nejpravděpodobnější variantu, uvedla bruselská zpravodajka BBC Katya Adlerová.

Oficiální vyjednávání v tuto chvíli ani neprobíhá, britští představitelé se pouze schází se svými protějšky z Evropské komise, která vyhodnocuje návrhy Londýna. Podle nové reportáže The Daily Telegraph už na přelomu července a srpna britský generální prokurátor Geoffrey Cox varoval premiéra Johnsona, že očekávat od EU splnění požadavku na vyškrtnutí irské pojistky z brexitové dohody je zcela nereálné. Vláda se tehdy rozhodla pro "zdržovací" strategii, píše list.

Reportáž také s odvoláním na dva "vysoce postavené zdroje" uvádí, že Johnsonův poradce Dominic Cummings na strategických poradách označil aktuální rozhovory s EU za podvod. Vládním pracovníkům prý začalo být jasné, že žádné "seriózní" přípravy na uzavření dohody neprobíhají.

Downing Street tvrzení o Cummingsově výroku označila za "kategorickou lež". Verzi The Daily Telegraph ale podpořily také zdroje reportéra televize Sky News Sama Coatese. Do debaty se vložil také někdejší poradce expremiérky Theresy Mayové Gavin Barwell, který prý má stejné informace od "vícero vládních zdrojů". "Jestli to není pravda, pak by měla vláda zveřejnit návrhy na nahrazení (irské) pojistky," napsal Barwell na Twitteru.