Do jižní, západní a střední Evropy dorazila z Afriky vlna veder, která zejména ve Francii vyvolává obavy, že se bude opakovat situace z roku 2003. Tehdy si v létě vysoké teploty vyžádaly v Evropě několik desítek tisíc životů. Kromě zdravotních problémů panují obavy také z lesních požárů. Teplota se na některých místech jižní a západní Evropy šplhala ke 40 stupňům Celsia a podle meteorologů by v následujících dnech mohla překonat i tuto hranici. Například v Německu padl teplotní rekord pro měsíc červen. Teplotní rekordy padaly ale i v Česku.

V Doksanech na Litoměřicku ve středu meteorologové naměřili 38,9 stupně Celsia, což je nový český teplotní rekord pro červen. Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší. Teplotní rekordy pro 26. červen byly překonány na více než 90 procentech stanic, které měří 30 let a více, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Kromě Doksan se ve středu dostaly teploty přes 38 stupňů Celsia v Plzni-Bolevci. Meteorologové tam naměřili 38,1 stupně.

Přes 37 stupňů bylo v Ústí nad Labem-Vaňově, na většině měřicích stanic v Praze nebo v Teplicích, kde mají nový červnový rekord s hodnotou 37,2 stupně Celsia. Teplická stanice přitom měří více než 100 let.

Rekordy padaly i jinde v Evropě. V braniborské obci Coschen, která leží na hranici s Polskem asi 140 kilometrů severně od Liberce, naměřili ve středu 38,6 stupně Celsia. To je nejvyšší teplota, jakou kdy Německo v červnu zaznamenalo. Padl tak dosavadní rekord 38,5 stupně Celsia z roku 1947, který držela obec Bühlertal nedaleko francouzského Štrasburku. Nejvyšší teplotu v Německu dosud meteorologové evidovali v bavorském Kitzingenu v létě 2015, kdy naměřili 40,3 stupně.

Kvůli vysokým teplotám omezily úřady v částech Německa maximální povolenou rychlost na některých silnicích. K omezením v dopravě sáhla také Paříž a další francouzská města, která začala zakazovat provoz starších aut či nákladních vozů, které produkují více emisí.

Francie v předchozích dnech opakovaně vyzývala zejména děti a starší lidi, aby ve vedrech zůstali doma. Paříž například nechala i v noci otevřené parky, aby si tam lidé večer mohli odpočinout. Stejně jako například Lyon informovala občany, kde jsou klimatizované veřejné prostory, například muzea. Ministerstvo školství kvůli horku odložilo na příští týden celostátní středoškolské zkoušky, které se měly konat ve čtvrtek a v pátek. Stovky škol a školek po celé Francii zůstanou tyto dva dny zavřené.

Od vyhlášení výstrahy pro jih Francie zemřeli na tamních plážích po koupání v moři tři senioři, uvedla dnes na svém webu televize LCI.

Italské ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo na následující dva dny nejvyšší varování pro 16 měst, ve čtvrtek například pro Řím či Florencii, v pátek pro Milán, Turín či Benátky. Očekává se, že na severozápadě země teplota dosáhne až 41 stupňů. Teploty mezi dneškem a pátkem nemají podle deníku La Repubblica obdobu za posledních 100 let. Severně od Janova už naměřili 42 až 43 stupňů.

Na vedro si stěžoval také papež. "Venku je příliš horko, příliš horko," řekl na poslední generální audienci před letní pauzou.

Teplotní rekord pro červen padl také na západě Rakouska. Už v úterý v Tyrolsku naměřili rekordních 36,7 stupně Celsia, ve středu to bylo dokonce 37,5 stupně. Celostátní červnový rekord ale zůstal zatím nepokořen.

Nedaleko Salcburku u jezera Attersee museli v noci na středu zachraňovat osmadvacetiletého alpinistu z Prahy, který se vydal se svým o dva roky mladším kamarádem z Českých Budějovic na vrchol hory Mahdlgupf. Mladší z horolezců se vrátil, druhý ale ve výstupu pokračoval a kolem desáté večer pro něj museli vyrazit záchranáři, uvedla agentura APA.

Školy v Česku vyzývaly žáky zůstat doma

Někteří školáci zřejmě v těchto horkých dnech zůstali raději doma a nešli do školy. Základní školy v Praze je k tomu přímo nevyzývaly, rodiče se ale mohli rozhodnout napsat dětem omluvenku.

Na většině základních škol mají žáci i vzhledem k blížícímu se konci školního roku tento týden zkrácenou výuku. Učitelé s nimi často chodí na koupaliště, na zmrzlinu nebo hrají různé hry.

Pracovníci náročných provozů v podnicích dostávají za veder minerálky, iontové nápoje i nealkoholické pivo. Někde mají zaměstnanci také častější přestávky. V některých firmách mají pracovníci pití zdarma v létě i v zimě, například kvůli neustálému horku z vypalovacích pecí v továrnách, které dosahují teploty 1500 stupňů.

Lidé by podle ČHMÚ měli ve vedrech pamatovat na dodržování pitného režimu. Pít by měli hlavně neslazené nealkoholické nápoje. Také by lidé raději měli omezit fyzickou zátěž a nepobývat odpoledne na přímém slunci.

Pozor by lidé měli dávat na malé děti, seniory či nemocné a děti či zvířata nenechávat v zaparkovaných autech.