Itálie se obává, že v příštích týdnech a měsících by opět mohl zesílit příliv migrantů mířících k jejím břehům. Vyvolat by ho mohl vyostřující se konflikt v Libyi. Pokud se tak stane, Řím se hodlá spolehnout na svou politiku zavřených přístavů. V praxi to znamená, že do nich úřady nepouští lodě nevládních organizací, jež zachraňují migranty na moři.

Už od začátku dubna na hlavní libyjské město Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, útočí jednotky polního maršála Chalífy Haftara, který kontroluje východ země. Zatím se mu ale obranu hlavního města prorazit nepodařilo. Situace je nepřehledná a podle některých expertů hrozí eskalace konfliktu. Šéf mezinárodně uznávané vlády Fáiz Sarrádž už varoval, že pokud dojde k vyostření bojů, tak by ze země mohlo zamířit k evropským břehům až 800 tisíc běženců.

A to je pro Itálii, k jejímž břehům to je z Libye do Evropy nejblíže, noční můra. "Pokud vyrazí tisíce žadatelů o azyl, italská politika zavřených přístavů už nebude stačit. V takovém případě by se musely otevřít další evropské přístavy, aby byli migranti přerozděleni," prohlásil italský ministr dopravy Danilo Toninelli z protiimigračního Hnutí pěti hvězd. Ten také vyzval k tomu, aby se mezinárodní společenství zasadilo o ukončení bojů v Libyi.

Odhaduje se, že v této severoafrické zemi nyní pobývá až milion migrantů z dalších zemí kontinentu. Ti často žijí v otřesných podmínkách v různých detenčních zařízeních, jež kontrolují tamní milice. Běženci jsou často vystaveni otrocké práci, mučení či znásilňování.