Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) očekává, že Evropská komise v nejbližších dnech obnoví certifikaci, tedy proplácení peněz z pozastaveného dotačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Všechny problémy byly vyřešeny, takže čerpání peněz může pokračovat, řekl ve středu novinářům náměstek ministryně Marian Piecha. Komise pozastavila program o celkovém objemu 114 miliard korun kvůli vysokému počtu pochybení letos v dubnu. Česko za to bude muset zaplatit více než půl miliardy korun.

Příčinou chyb byla podle Piechy především nejasná definice malých a středních podniků, z čehož komise usuzuje, že dotace nešly právě těmto firmám. Chyby se týkají projektů z let 2015 až 2017. “Je to šest tisíc projektů, které mohou být dotčeny chybovostí, protože jsme je nekontrolovali. Brali jsme za bernou minci, že nám podnikatel dá čestné prohlášení, že je malý nebo střední podnik a kontrolovali jsem pouze vzorek z těchto projektů,” uvádí Piecha s tím, že při kontrole ministerstvo na chyby narazilo.

MPO podle náměstka komisi přiznalo, že podle svých výpočtů může pět procent projektů obsahovat chybu a přihlásilo se ke korekci, kterou nyní musí zaplatit ze státního rozpočtu. “Vychází to na něco kolem 550 milionů korun,” uvádí náměstek. Pokud chybovost v dalších letech neklesne, bude muset Česko platit dál. Piecha zároveň dodal, že se zpřísnily kontroly, které mají chyby odhalit.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner na jaře uvedl, že chyby vznikly v době, kdy MPO řídili ministři z ČSSD. "My jsme chyby postupně odblokovali, udělali jsme patřičná opatření. Ještě, než jsme dostali dopis od Evropské komise, následoval vnitřní audit. Budu iniciovat kroky k vyšetření a potrestání osob, které jsou za tyto komplikace zodpovědné," řekl tehdy.

Podle jeho předchůdce Jana Mládka (ČSSD) na začátku každého období vznikají chyby, ty jsou však odstranitelné. "Ministr Hüner dostal audit ministerstva financí v prosinci loňského roku. A od té doby neudělal nic. Na místo toho pouze rozvrátil úřad, vyházel náměstky, má ho nefunkční zejména v této oblasti. A teprve když EK poslala dopis, na základě stejného auditu, tak začal něco dělat a předvádět tady komedii," reagoval Mládek. Důvodem, proč Evropská komise tak pečlivě zkoumala stav programů, je i kauza Čapí hnízdo, dodal.

Největší problém definice malých a středních podniků je podle Piechy posuzování propojení firem fyzických osob, které působí na společných nebo navazujících trzích. Podle něj definice není stavěná na to, aby rozhodovala, zda firma způsobila dotační podvod nebo ne a komise ji údajně už přepracovává, protože nejde jen o problém Česka. “Věřím, že podnikatelé, kteří se dostali do problémů nejsou žádní podvodníci. Možná někdy outsourcovali víc, než měli, neuvědomili si to a přitom čerpali dotace,” uvádí Piecha.

MPO kvůli sporné definici malého a středního podnikání pro získání dotací přijalo výklad auditu ministerstva financí. Podle Piechy je to jediný způsob, jak chybám zabránit. Výklad se ale podle něj nelíbí podnikatelům. “Mám indicie, že se budou k tomuto výkladu soudit. Jediné rozhodnutí k tomu, zda podniky porušují definici malých a středních podniků, může dát soud,” míní náměstek.

Program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 až 2020. Podpora z programu je zacílena přednostně na malé a střední podniky. S čerpáním peněz z programu je náměstek Piecha spokojený napůl. Podle něj se podařilo už polovinu peněz přislíbit konkrétním projektům. “Očekáváme, že nakonec vyčerpáme všechno. Na druhou stranu, kdo ví, jaká bude ekonomická situace za rok či dva a kdybychom si všechny prostředky vyčerpali nyní, tak to není úplně ideální,” myslí si.