Každý pátý obyvatel západoněmeckého města Bochum se bojí, že se stane obětí loupežného přepadení. Svědčí to o tom, že příchod více než milionu žadatelů o azyl u Němců mimořádně posílil strach z kriminality. Tyto obavy přitom nemají racionální základ − kriminalita v Německu klesá, a to navzdory příchodu uprchlíků a migrantů.

"Lidé se bojí víc, i když k tomu mají méně důvodů," říká profesor Thomas Feltes z Univerzity v Bochumi, který se výzkumem kriminality zabývá a je autorem zmíněného průzkumu mezi obyvateli tohoto města.

Pravděpodobnost, že se občan Bochumi stane cílem loupežného přepadení, ve skutečnosti dosahuje jen tří desetin procenta. Lidé napříč Německem jsou ale navzdory tomu přesvědčeni, že v jejich zemi se bezpečnostní situace zhoršila.

Opak je pravdou − míra kriminality byla za rok 2017 nejnižší v dějinách sjednoceného Německa. Na jeho území lidé spáchali 5,7 milionu trestných činů, nejčastěji krádeží.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dál se dočtete, jak se na kriminalitě v Německu podílejí uprchlíci. A také to, jakým způsobem média informují o násilné kriminalitě, ze které jsou podezřelí cizinci.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se