Výroky českého prezidenta Miloše Zemana, který v úterý před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost, a Ukrajině poradil dohodnout se s Moskvou na kompenzaci, pobouřily politiky v Kyjevě. Ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální". Zemanovy myšlenky a prudké ukrajinské reakce zaujaly také ruská média.

Krym už zůstane Rusku, Ukrajina by měla jednat o finanční kompenzaci, uvedl prezident Zeman v Radě Evropy

"Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává," citovala ukrajinská tisková agentura Unian místopředsedkyni ukrajinského parlamentu a šéfku ukrajinské delegace ve Štrasburku Irynu Heraščenkovou.

Zemanovo vystoupení označila za "vrchol cynismu", ve Štrasburku podle ní promluvil opak Václava Havla, Antihavel. Bylo jí líto české delegace, která se podle Heraščenkové musela cítit trapně kvůli Zemanově bezzásadovosti a nemorálnosti.

Ještě více než Zemanova slova ukrajinskou političku rozhořčili ti z evropských poslanců, kteří řečníkovi zatleskali - přestože není žádná novinka, že jsou politici, jejichž čest je na prodej.

"Jestli lze prodat Krym, tak český prezident může Putinovi prodat Prahu a Karlovy Vary. Putin dá peníze i ropu," zareagoval na Facebooku poslanec Oleksij Hončarenko z vládní strany ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Zeman podle něj zaprodal památku obětí sovětské invaze v srpnu 1968, protože se mu zrovna hodí zapomenout na ruské tanky v českých ulicích - ale tyto tanky jsou nyní v ulicích ukrajinských měst.

Další ukrajinský poslanec Leonid Emec na Facebooku označil českého prezidenta za "darebáka, ničemu a alkoholika" vybízejícího Evropu k družbě s Ruskem, aniž by se jediným slůvkem zmínil o ruské agresi.

Zeman v EU varoval před válkou v Evropě. Ukrajina by mohla dostat za Krym peníze nebo ropu

"Bylo by zajímavé zjistit, zda by souhlasil, kdyby mu Hitler nabídl kompenzaci za obsazení Sudet," poznamenal na Zemanovu adresu ukrajinský poslanec Borislav Bereza, jehož citoval ruský server Newsru.com. Bereza také řekl, že lékaři Zemanovi doporučili, aby omezil pití alkoholu, ten ale prohlásil, že nebude pít méně. A z dnešního Zemanova vystoupení je podle ukrajinského poslance jasné, že český prezident své slovo dodržel.

Ukrajinský velvyslanec při Radě Evropy Dmytro Kuleba označil Zemana za prostinkého herce, ochotně hrajícího svou roli v představení, jehož režiséři jsou v zákulisí.

Server Newsru.com poznamenal, že Zeman se v listopadu chystá na návštěvu Ruska.

K výroku českého prezidenta se vyjádřili i čeští politici. Miroslav Kalousek označil Zemanova slova za nehorázná a v rozporu s českou zahraniční politikou. "Českou republiku v civilizovaném světě poškozuje," řekl. Martin Kupka z ODS zdůraznil, že na porušení mezinárodních smluv a na agresi nelze říci, že jde o hotovou věc. "Taková relativizace a mávnutí rukou vždycky v historii připravily půdu pro ještě větší zvůli. Je to další faul pana prezidenta."  Zemanovým slovům se na sociálních sítích podivil místopředseda vládní KDU-ČSL Marian Jurečka. "Kompenzace za Krym? Jak toto může prezident našeho státu s naší historií vůbec říci! Mezinárodně uznané hranice jsou nedotknutelné!" napsal.

K záležitosti se na pražské konferenci Forum 2000 vyjádřil i bývalý rakouský prezident Heinz Fischer. "Myslím, že je třeba, aby Evropa anexi Krymu Ruskem kritizovala. Nemůžeme to přijmout jako fait accompli," řekl.

Zeman v EU varoval před válkou v Evropě. Ukrajina by mohla dostat za Krym peníze nebo ropu