Od našeho zpravodaje z Německa - Kráčet po stopách Angely Merkelové v čase zpět znamená vydat se na sever od Berlína autobusy po úzkých silnicích a vlakem po málo vytížené regionální trati s opuštěnými, zavřenými nádražími.

Osmdesát kilometrů od metropole, kde kancléřka samozřejmě pracuje, leží městečko jejího dětství a mládí. Braniborský Templin, kde žila od poloviny padesátých do poloviny sedmdesátých let.

Luteráni v Templinu

Základním orientačním bodem je vysoká věž luteránského kostela Marie Magdaleny na ulici s příznačným názvem Martin Luther Strasse. V tomto kostele působil Horst Kasner, otec Angely Merkelové, jako luteránský pastor. Jeho dnešním nástupcem je Ralf-Günther Schein.

"Rodina Kasnerova je v Templinu velký pojem. Pan Kasner byl důležitou postavou místní náboženské obce v dobách totalitní NDR. Organizoval život místní náboženské obce," vypráví pastor a ukazuje na místo před oltářem, kde měla budoucí kancléřka konfirmaci. V luteránské církvi jde o slavnostní potvrzení toho, že se věřící stává plnoprávným členem sboru.

Merkelová se hlásí ke své víře, kterou označuje za svůj vnitřní kompas. V této oblasti nebo vůbec v bývalé NDR to ale není typický jev. Schein říká, že ze 14 tisíc obyvatel města jsou formálně členy církve dva tisíce lidí, ale na bohoslužbách v kostele se příchozí počítají spíš na desítky.

Poslední dny před parlamentními volbami plakáty s kancléřkou ve městě moc vidět nejsou. Jeden visí na sloupu až na kraji města před školou, kde v roce 1973 maturovala. Cesta odtud pokračuje dál ke hřbitovu, kde je otec kancléřky pochován, a pak k ubytovně Valdhof, kde rodina Kasnerova bydlela a dnes tam církev provozuje domov pro mentálně postižené.

Vedle místního kandidáta vládních křesťanských demokratů (CDU) Jense Koeppena mají na této cestě paradoxně nejvíce billboardů krajně pravicové formace, které Merkelovou ostře kritizují zejména za přijímání uprchlíků a imigrantů: Alternativa pro Německo a Národnědemokratická strana Německa (NPD). Ta si dokonce dala na plakát Lutherovu tvář s nápisem "Volil bych NPD".

Na otázku, zdali je malý Templin hrdý na to, že jedna z jeho obyvatelek to, řečeno s nadsázkou, dotáhla tak daleko, Schein odpovídá: "To není to správné slovo. Řekněme, že to berou jako zvláštnost, že někdo odsud je tolik let kancléřem. Ale tady ve městě je silnější levice. Sociální demokraté a strana Die Linke, která má starostu," říká duchovní.

Souhlasí s krokem kancléřky přijmout statisíce uprchlíků a dát jim azyl. "Německo si vytvořilo tradici být pro tyto lidi otevřené a jsem tomu rád."

S islámem nemáme problém

Blízko opravených středověkých hradeb, které po jedné straně Templin obepínají, bydlí člen Sociálnědemokratické strany (SPD) a městský zastupitel Christian Harthpiel. Merkelovou ve městě několikrát viděl, když přijela na soukromé návštěvy. Dvakrát ji potkal v supermarketu.

"Politicky tady nehraje žádnou roli. Sociální demokracie je v Templinu nejsilnější strana, ale jen na komunální úrovni. Myslím si, že jako kancléřka odvedla dobrou práci, a když vidím, že sociální demokracie nemá šanci vyhrát, tak alespoň doufám, že bude pokračovat ve velké koalici s Merkelovou," říká Harthphiel.

Sám se také hlásí k luteránské církvi a ubytoval ve svém domě čtyři uprchlíky z Íránu. Dva z nich se v kostele Marie Magdaleny nechali v létě pastorem Ralfem-Günterem Scheinem pokřtít.

"Nemám problém s tím, když někdo říká, že islám je součástí Německa. V Templinu zatím mešitu nemáme, ale jestli ji tu někdy postaví, no tak co, určitě to nebude konec Německa," usmívá se politik sociální demokracie.

Východ a západ

Podle Christiana Harthpiela ale i po sedmadvaceti letech přetrvávají ekonomické rozdíly mezi bývalým východem a západem Německa. V platech, penzích, kupní síle, nezaměstnanosti.

Vládní studie nedávno ukázala, že průměrná mzda na západě činí 3230 eur (zhruba 84 tisíc korun), na východě 2640 eur (69 tisíc korun). Politolog ze Svobodné univerzity v Berlíně Gero Neugebauer se domnívá, že rozdělení je hlubší než jen ve výši platů, přestože od sjednocení Německa uplynulo už sedmadvacet let. "Velké investice se východu vyhýbají, a když se podíváte na vedení velkých a důležitých firem v Německu, nenajdete v nich Němce z východu, říká Neugebauer.

Hlasy ve volbách se ale počítají stejně na východě jako na západě. Z průzkumů vyplývá, že vyhraje politička, která ulice a domy v Templinu důvěrně zná a na chatu v lesích za městem občas přijíždí o dovolené nebo volných dnech.

Clemens Viehrig je poslancem kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU) v zemském sněmu Spolkové země Braniborsko, kam Templin patří. Podle jeho názoru si mnoho Němců prostě nepřeje změnu, protože k ní nemají důvod.

"Nikdy dříve na tom nebylo Německo tak dobře s prací a platy. Nezaměstnanost je jen 5,6 procenta − nejméně od sjednocení. Velmi nízká je nezaměstnanost mladých lidí. Prostě Němcům se daří dobře a to se odráží na volebních preferencích," míní Viehrig.

Plakát Angely Merkelové na chodníku, po kterém chodila kdysi z domu do školy, je optimistický. Kancléřka se usmívá nad nápisem "Pro Německo, ve kterém dobře a rádi žijeme."