Generální konzulát ve Lvově personálně posílí a původně určená kvóta zaměstnanců z Ukrajiny bude moct být překročena, rozhodla ve středu odpoledne vláda.

"Nezastaví se to na číslu pět tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků, jak původně zněl mnou předkládaný materiál," řekl po jednání kabinetu novinářům ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Původně určená kvóta by se nynějším tempem náboru vyčerpala za tři měsíce, doplnil. Přihlásilo se zatím 3800 lidí. Navýšen bude podle ministra i počet zaměstnanců ministerstva vnitra, kteří zájemce o práci v Česku prověřují.

Na jednání kabinetu zazněly i argumenty proti zvyšování počtu zaměstnanců z Ukrajiny. "Že to bude znamenat určitý tlak na cenu pracovní síly minimálně v symbolické rovině, na tom něco je. Na druhé straně to množství je relativně malé," konstatoval Mládek. Hlasování se podle něj kvůli výtkám odborů zdržela jeho stranická kolegyně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Velkým kritikem přijímání pracovníků ze zahraničí je ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Už na uzavřeném zasedání ČSSD loni v prosinci prohlásil: "Je dobře, že sem sociální demokracie nepouští zahraniční dělníky. Ti, co přicházejí, přináší s sebou i problémy. A my potřebujeme prioritně zaměstnávat naše lidi."

Zaměstnavatelé, kterým chybí lidé, proti tomu okamžitě protestovali. V pondělí vyzvali vládu, aby umožnila dočasný nábor na Ukrajině. Současný vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle nich v praxi nefunguje.

Firmy potřebují podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů obsadit kolem 140 000 volných pozic jakýmikoliv pracovníky. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce.

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově se může kvóta zvýšit na 800.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci nebude možné. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.