Ministři by měli mít účast na sněmovních interpelacích, při kterých odpovídají na otázky poslanců, povinnou. Navrhuje to poslankyně Věra Kovářová z klubu TOP 09 a Starostové. Dnes ministři interpelace často vynechávají.

"Členové současné vlády veškerá nepsaná pravidla ignorují a na interpelace prostě nechodí. Svou neúčast zdůvodňují mnohdy pochybně," uvedla Kovářová. Omluvenkou by byla jen nemoc nebo důležité pracovní jednání, na kterém nemůže ministra nikdo nahradit.

"Rozdávání koblih v rámci volební kampaně a návštěvy krajů před volbami mezi ty důvody nepatří," uvedl poslanec z TOP 09 Martin Plíšek v narážce na častou nepřítomnost ministra financí Andreje Babiše.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Návrh jednacího řádu ale neobsahuje žádné sankce, pokud ministr povinnost poruší. "Zveřejnění informace o tom, že ministr neplní své povinnosti, je dostatečné," dodává Plíšek. Pokud ministr do sněmovny nedorazí, bude muset poslancům písemně dopovědět nově do tří dnů. Dnes má na odpověď třicet dnů. A v případě, že budou muset být pro nepřítomnost interpelace přerušeny, začnou se automaticky projednávat opoziční návrhy zákonů.

Poslankyni Kovářové se navíc nelíbí, že ministři se k aktuálním otázkám vyjadřují se zpožděním a na velkou část dotazů se vůbec nedostane. Ústní interpelace, které při jednání sněmovny probíhají vždy ve čtvrtek, chce kvůli tomu prodloužit o hodinu.

Kvůli nepřítomnosti ministrů byly interpelace v posledních měsících několikrát zrušeny. Podle statistiky Úřadu vlády mají nejhorší účast ministr financí Babiš, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD).

Babiš: Je to buzerace

Poslance obzvlášť rozčílila nepřítomnost Babiše na interpelacích na začátku května. Ministr se omluvil kvůli zápalu plic, ten samý večer ale vedl přednášku pro vysokoškolské studenty.

Na kritiku svých častých absencí Babiš odpovídá, že interpelace raději vyřizuje písemně. "Interpelace někteří opoziční poslanci využívají k osobním útokům, interpelace opakují, i když dostali odpověď, a tím se (interpelace) občas mění na buzerace," řekl již dříve Babiš.