Desítky žlutých autobusů od nynějška povezou na své karoserii kampaň zacílenou zejména proti ministru vnitra Milanu Chovancovi a na podporu Roberta Šlachty. Podnikatel Radim Jančura také zveřejnil telefonní číslo na ministra Chovance i premiéra Bohuslava Sobotku, aby jim mohli občané napsat, co si myslí o změnách ve vedení policie.

"Rozhodl jsem se kampaní na svých autobusech podpořit Roberta Šlachtu, protože mám obavu, že cílem změn v policii prosazovaných ministrem Chovancem a ČSSD je zastavit vyšetřování významných korupčních kauz propojených zejména s kmotry a politiky," zdůvodňuje své kroky Radim Jančura. Zdůraznil, že se jedná o jeho osobní aktivitu, nikoliv politickou. V minulosti však podporoval hnutí ANO Andreje Babiše.

Jančura kritizuje především údajnou neschopnost Chovance a policejního prezidenta zajistit efektivní fungování policie. Jejich komunikace pak dle podnikatele zavinila "nejvážnější rozvrat v policejních složkách v novodobé historii České republiky".

"Jak je z veřejných zdrojů známo, jedenáctého května zatkla Šlachtova protimafiánská policie (ÚOOZ) detektivy z protikorupční policie (ÚOKFK), neboť patrně docházelo k vynášení a obchodování s informacemi směrem k takzvaným kmotrům. Je podivné, že právě dobře fungující ÚOOZ má být rozdělena na tři útvary a problematická ÚOKFK, která nemá plnou důvěru státních zástupců, zůstává beze změn," vysvětluje Jančura, proč je tolik rozhořčený.

Napište Chovancovi

Kromě kampaně na žlutých autobusech se Jančura rozhodl zveřejnit i čísla mobilních telefonů Milana Chovance a premiéra Bohuslava Sobotky. Všechny občany přitom vyzývá, aby vyjádřili svůj názor na reorganizaci policie a pomocí SMS to dali ministrovi vnitra i předsedovi vlády vědět.

"Rozhodl jsem se zveřejnit čísla mobilních telefonů na premiéra Sobotku a ministra vnitra Chovance. Pokud politik ztratí kontakt se svými občany, může občan navázat kontakt s politikem sám. Premiér i ministr vnitra a jejich úřady jsou financovány jen z daní občanů. Ti mají proto právo poslat i tak vysokým politikům krátkou zprávu, co si o tak zásadních krocích myslí, " vysvětluje své rozhodnutí Jančura.

Ředitel RegioJetu ale zároveň občany žádá, aby byli slušní a uctiví, i když s názorem sociálních demokratů nesouhlasí.

Chovanec na Jančurovu akci zatím nereagoval. "Pan ministr se k šarádě pana Jančury vyjádří odpovídajícím způsobem v průběhu víkendu," sdělila mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Související