Pracovníci OKD, kteří opustí společnost, dostanou podporu ve výši až osmi tisíc korun po dobu tří let, pokud odpracovali alespoň 15 let. Vláda ve středu návrh ministra průmyslu Jana Mládka schválila jednomyslně. Sám Mládek očekával, že by se proti mohl postavit Andrej Babiš.

Mládek navrhl možnost podpory horníků ve výši 8 tisíc korun, kterou by dostávali lidé podle doby, jakou v OKD pracovali, již minulý týden. Počítal také s tím, že zaměstnanci pracující "na povrchu" dostanou 7 tisíc. Ve středu se návrh podařilo Mládkovi prosadit na jednání vlády.

K Mládkovu návrhu mělo od začátku výhrady ministerstvo financí. Po středečním jednání tripartity byl ale ministr Andrej Babiš smířlivější. Babiš uvedl, že příspěvky zcela určitě dostanou zaměstnanci OKD vyjma některých dodavatelských firem se zejména polskými zaměstnanci.

"Vyvrátili jsme mu, že mezi zaměstnanci OKD jsou Poláci. Ti jsou v dodavatelských firmách," řekl předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

OKD dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun. Jeho majetek přitom nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Louda v úterý uvedl, že připravuje výzvu pro dlužníka a chystá se co nejdříve do Ostravy. Podle Loudy může OKD dále samo o některých věcech rozhodovat, zásadní věci by ale mělo s insolvenčním správcem konzultovat.

OKD zaměstnává zhruba 9800 lidí, dalších 2500 je spojeno s dodavatelskými firmami, dále je tu asi 200 agenturních pracovníků. Nezaměstnanost ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. Největší problém by to představovalo pro okres Karviná, odkud je 90 procent lidí zaměstnaných v dolech.