Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přestala coby jednotná organizace v podstatě existovat. Na dobu, kdy mohla určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout. Agentuře Reuters to sdělil šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Nejnovější výroky patří k těm nejtvrdším, jaké kdy na adresu ropného kartelu učinil.

Představitelům členských a nečlenských států OPEC se v dubnu nepodařilo dohodnout na zmrazení těžby. Dohoda mohla pomoci k růstu cen ropy, jejichž nízká úroveň trápí přední světové producenty této suroviny včetně Ruska.

Sečin, který je dlouhodobým spojencem prezidenta Vladimira Putina, byl vůči OPEC skeptický i dříve. Rusko, které je největším světovým těžařem ropy, mezi 13 členských států ropného kartelu nepatří. Země by se podle Sečina měla držet vlastní strategie a bránit svůj podíl na trhu.

"Na 70. léta, kdy skupiny největších blízkovýchodních producentů mohly vytvářením kartelových struktur jako OPEC určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout," napsal Sečin o víkendu Reuters.

"Množství objektivních faktorů v současnosti vylučuje, aby nějaký kartel mohl diktovat trhu svoji vůli... Pokud jde o OPEC, ten coby soudržná organizace prakticky přestal existovat," napsal také v e-mailech, které mohly být zveřejněny až v úterý.

Jednání o zmrazení těžby na lednové úrovni zkomplikoval požadavek Saúdské Arábie, aby se k dohodě připojil i Írán, který ale zmrazení odmítá.

Moskva původní plán v podstatě podporovala a Sečin byl jediným ruským činitelem, který s případnou dohodou s OPEC důsledně nesouhlasil.

Sečin poslal Reuters svoje vyjádření v době, kdy saúdský král Salmán jmenoval novým ministrem energetiky Chálida Fáliha. Ten dával v minulých letech hlasitě na srozuměnou, že trh s ropou musí najít rovnováhu pomocí nízkých cen a království má zdroje, aby si počkalo.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Obdobně Sečin apeluje na Rusko, aby se vzdalo naděje na to, že ceny ropy je možné určit jinak než navrácením trhu do rovnováhy.

"Klíčové faktory, které v současnosti ovlivňují trh, jsou finance, technologie a regulace. Můžeme to vidět na příkladu břidlicové ropy, která se stala mocným nástrojem vlivu na světovém trhu,"
napsal Sečin.

Saúdská Arábie brání od zahájení propadu světových cen ropy v polovině roku 2014 svůj podíl na trhu a odmítá snižovat těžbu. Tím se snaží vytlačit z trhu konkurenty s vyššími náklady na těžbu, což jsou zejména americké firmy dobývající ropu z břidlicových hornin.