Růst důchodů o pouhých 40 korun, k němuž došlo od letošního ledna, by se už v budoucnu neměl opakovat. Poslanci schválili vládní návrh, podle něhož vláda může zvýšit důchody i nad zákonem stanovenou částku. Koalice chce tuto možnost využít hned v příštím roce a přidat důchodcům 200 korun.

Podle schváleného zákona může vláda bez souhlasu poslanců zvýšit důchody až o 2,7 procenta v případě, že by valorizace podle zákonného výpočtu byla příliš nízká. Vláda původně navrhovala mimořádné navýšení až o 1,7 procenta, ve Sněmovně ale koaliční poslanci dali přednost návrhu sociálního výboru na zvýšení hranice. Ta odpovídá 300 korunám měsíčně u současného průměrného důchodu.

Důchody se v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Oba ukazatele, zejména inflace, ale byly za poslední období navzdory růstu ekonomiky nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. 

Vláda kvůli tomu prosadila jednorázový příspěvek - lidé ho dostali v únoru ve výši 1200 korun. Koalice přidala důchodcům více už od ledna 2015, kvůli tehdejší mimořádné valorizaci ale musela prosadit speciální jednorázový zákon. Nyní tedy získává právo zvyšovat důchody i bez souhlasu poslanců.

Pokud novinka projde Senátem, kabinet Bohuslava Sobotky ji chce použít hned v příštím roce. "Ano, plánujeme to využít. Počítáme příští rok se zvýšením o 200 korun bez ohledu na klasický výpočet. Ten by byl nižší," uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek. Kdyby se valorizovalo jen podle zákonného "vzorečku", stouply by důchody zřejmě o 180 korun.

Navíc je možné, že i příští rok důchodci znovu dostanou mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun. "Pokud se budou dobře vybírat daně, nevylučujeme to," uvedl premiér Sobotka.

Zásadně proti byla ČNB

Novinka ve vládě prošla i přes výhrady ministerstva financí. Podle něj navržená změna může zvýšit deficit důchodového účtu, vláda si přitom předsevzala snižovat schodek rozpočtu. Pokud navíc nebude opatření v příštích letech potřeba, je novela bezpředmětná. Jestli kabinet není spokojen s nynějším modelem valorizace, měl by zvážit její koncepční změnu, dodal resort financí. Své výhrady ale dal jen jako doporučení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zásadně proti návrhu se ale postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Centrální banka nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda "diskrecí".
Možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla vláda už dříve, zrušila ji ale koalice vedená Petrem Nečasem. Podle ní by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc a "kupovat" si tak hlasy.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11 334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.