České firmy si již delší dobu stěžují na nedostatek pracovních sil a připomínají, že migrace by mohla jejich situaci alespoň částečně vyřešit. Ministerstva sice vedou několik pilotních programů, ale příchod 70 tisíc dělníků, jak by si firmy přály, je dle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nereálný.

"Problém je v tom, že odbory to nechtějí. Bojí se, že se tím oslabí jejich pozice pro zvyšování mezd," uvádí Mládek jednu z překážek.

Jedním dechem ale dodává, že je to postoj legitimní, zejména co se týče nekvalifikovaných dělníků z ciziny. Nejdříve je podle něj potřeba myslet na to, aby měli práci čeští občané, a teprve poté lze řešit cizince. Jako příklad dává kanadský Quebec. "Tam natvrdo uchazeče obodují. Čím vzdělanější, mladší a zdravější, tím větší naděje na přijetí. Ostatní nekompromisně vrací domovské zemi," přibližuje v rozhovoru pro HN ministr tamní mechanismus pro přijímaní pracovních sil.

HN: Exportéři si stěžují na nedostatek pracovních sil – má chybět až 70 tisíc dělníků. Chtějí pomoct s "dovozem" pracovní síly ze zahraničí. Pomůžete jim?

Ten nedostatek vnímám, ale ne úplně stejně. Tlačíme na jiná ministerstva, aby se usnadnil příchod zaměstnanců. Existuje pilotní program pro 500 vysoce kvalifikovaných lidí a teď je další program pro příchod 5000 středně vzdělaných lidí. Největší zájem je ze zemí jako Ukrajina, Moldávie, Bělorusko a další. Tam je to nejjednodušší a nejlépe absorbovatelné.

HN: Proč příchod kvalifikovaných lidí vázne?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se