Americký prezident Barack Obama pošle 3000 vojáků do západní Afriky, aby pomohli tamním zemím v boji proti smrtící ebole. Podle zahraničních agentur o tom v USA informovaly vládní zdroje. Obama by měl svůj plán podrobněji vysvětlit při úterní návštěvě sídla amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě.

Americká pomoc se má soustředit především na Libérii, která je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických států. Koordinační středisko americké pomoci bude zřízeno v liberijské metropoli Monrovii.

Vojáci se mají podle agentury Reuters podílet na výstavbě 17 léčebných center v oblastech, kde onemocnělo nejvíc lidí. Američané také poskytnou výcvik a školení místním lidem v tom, jak péči řídit. Školicím střediskem, které bude na místě nejméně půl roku, má projít každý týden 500 zdravotníků.

Letos už virus nemoci zabil 2400 lidí, více než dvojnásobek osob se jím nakazil. Smyslem plánu je pomoci zastavit šíření epidemie, která je nejzávažnější od 70. let, kdy byl virus krvácivého horečnatého onemocnění identifikován a pojmenován.

Americká humanitární organizace USAID spolu s Dětským fondem OSN UNICEF poskytne ochranné pomůcky pro 400 000 nejpostiženějších rodin v Libérii. USA na boj s virem dosud vyčlenily 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) a USAID hodlá poskytnout ještě 75 milionů dolarů na léčebná střediska. Obamova administrativa požádala Kongres o dodatečných 88 milionů dolarů.

Ebola, na niž neexistuje známý a dostatečně vyzkoušený lék ani vakcína, vyvolává celosvětové obavy. Ve čtvrtek o ní bude jednat na mimořádné schůzi Rada bezpečnosti OSN.