Nadprůměrně teplá zima pomáhá tuzemským firmám. S výjimkou horských středisek si většina oborů nezvykle teplé počasí v zimních měsících pochvaluje.

"Má to jednoznačně pozitivní vliv. Zatímco loni jsme v lednu byli ve velkém minusu, letos jsme se dostali alespoň na nulu," říká například Rudolf Borýsek, ředitel společnosti Lias Vintířov, která vyrábí stavební materiál. Firma tak ušetří nejen na energiích, ale má i vyšší prodeje než jindy v tomto období. 

Právě stavaři oceňují letošní průběh zimy nejvíc. "Vzhledem k mírnému průběhu zimy jsou úspory na běžících stavbách značné, v řádu milionů korun. Mírná zima stavebnictví dnes hodně pomáhá," říká generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

S tím souhlasí i zástupci dalších firem z oboru. "Dosahujeme úspor díky tomu, že jsme dosud nemuseli sáhnout ke speciálním zimním opatřením, která jsou nutná při nízkých teplotách. Jde nejen o temperování rozestavěných objektů, ale i o technologické postupy, které se nyní obejdou bez speciálních přísad a prostředků," říká Ivo Štric, ředitel Divize ČR PSJ.

To, že stavaři mohou téměř bez omezení pracovat letos i v zimě, ale neznamená, že by se celkově situace v oboru zlepšila. "Není jasné, jestli se dříve vyčerpaná zásoba zakázek doplní o nové. To bude mít na roční výsledky ve stavebnictví mnohem větší vliv než stávající počasí," doplnil Soural. 

Oproti dlouhodobému normálu byla v lednu teplota o 3,3 stupně vyšší. Také za prosinec registruje Český hydrometeorologický ústav nadprůměrnou teplotu a i únor se vymyká dlouhodobému normálu. 

Z toho ale neprofitují jen stavební firmy. Za plyn i elektřinu ušetří rovněž domácnosti a podniky ve výrobě, kde mají v chladných dnech vysokou spotřebu energií. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Odběr plynu poklesl na začátku roku až o 25 procent, jak podniky, tak i domácnosti tím dosáhnou úspor až o čtvrtinu," říká k tomu expert na energetiku Jiří Gavor ze společnosti ENA. Celkem by podle něj za letošní zimu mohla spotřeba plynu klesnout zhruba o desetinu. 

Úspory potvrzují i logistické společnosti. "Máme nižší náklady na vytápění skladů díky tomu, že teploty klesaly pod nulu jen zřídka," vysvětluje Tomáš Brada z firmy Gefko s tím, že i silniční doprava se obešla bez větších kalamit a zpomalení.

"Ušetřili tak i naši zákazníci, kteří jinak v zimě využívají často expresní dopravu, aby se vyhnuli riziku kalamit na silnicích," doplňuje Brada.

Víc než čtvrt miliardy korun pak ušetřili díky mírné zimě silničáři. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic do půlky února dosáhly úspory na údržbě silnic prvních tříd odhadem na zhruba 250 milionů korun a u dálnic na 30 milionů. Další peníze pak ušetřily kraje a obce. Z uspořené částky by se měly podle ŘSD zaplatit například opravy výtluků.