Bezchybně střílející Ondřej Moravec vybojoval stříbro ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru a na olympijských hrách v Soči tak získal pro český biatlon po sobotním bronzu Jaroslava Soukupa už druhou medaili.

Devětadvacetiletý reprezentant předvedl vynikající taktický výkon, dokázal se posunout z osmého místa po sprintu a nestačil jen na vítězného Martina Fourcadea z Francie. Třetí skončil jeho krajan Jean Guillaume Beatrix, Soukup po čtyřech chybách při střelbě vestoje obsadil dvacáté místo.

Ondřej Moravec

Narozen: 9.6 1984, Ústí nad Orlicí
Výška a váha: 181 cm, 72 kg
Klub: SKP Kornspitz Jablonec
Trenér: Ondřej Rybář
Úspěchy: OH 2014 (Soči) - stříbro (stíhací závod); MS 2013 (Nové Město) - bronz (smíšená štafeta); vítěz jednoho závodu SP; pětinásobný mistr Evropy
Ocenění: vítěz domácí ankety o nejlepšího biatlonistu sezony 2012/13

Moravec slaví první velkou medaili z individuálního závodu v kariéře, dosud vybojoval pouze bronz ve smíšené štafetě na loňském světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě. Na Vysočině tehdy útočil na cenný kov i v individuálních disciplínách, ale dvakrát skončil čtvrtý.

"Doba bramborová skončila," radoval se Moravec. "Loni jsem byl docela ne naštvaný, ale hodně mě to mrzelo. Zato tohle je něco, na co jsem čekal docela dlouho, o čem jsem snil. Olympiáda je vrchol, tohle dokázat, já ani nevím, co mám pořádně říct," hledal slova.

Češi získali ve třetím dni biatlonových závodů druhou medaili. Do her v Soči přitom na cenný kov čekali, předchozím maximem bylo čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana před šestnácti lety.

Na stupně vítězů pomohl Moravcovi taktický výkon. Na trať vyběhl z osmého místa se ztrátou patnácti sekund na vítěze sprintu Nora Oleho Einara Björndalena. Ještě do první střelby ale stáhl manko na polovinu a na střelnici přijel na konci osmičlenné vedoucí skupiny, která se rychle oddělila od zbytku pole.

Při střelbě vleže vsadil Moravec na jistotu a střílel pomaleji, ale bezchybně. Bronzový medailista ze sprintu Soukup také na prvních dvou položkách vleže nezaváhal, pálil však rychleji než Moravec a v polovině závodu se průběžně posunul na stupně vítězů. Naději na další cenný kov ale pohřbil dvěma chybami při třetí střelecké položce.

"Byly to moje chyby a musím si příště na to dát pozor. Udělat to jinak, abych se trefil. Postavit se k tomu jinak," řekl Soukup. V první polovině závodu stíhal běžet s nejlepšími i proto, že mu skvěle jely lyže. "Byla to ale hrana. Stíhal jsem v pohodě, ale cítil jsem, že něco přijde, že nebudu moct. A ta poslední dvě kola se nejela hezky," uznal.

Moravec dokázal, že je čarostřelec

Naopak Moravec potvrdil, že je střelba vestoje jeho parádní disciplínou. Po třetí položce se posunul na třetí místo a při rozhodující čtvrté střelbě měl lepší mušku a pevnější nervy než soupeři. Stadion opustil jako druhý za lídrem Světového poháru Fourcadem a náskok 17 sekund mu už s přehledem stačil.

"Po těch ležákách jsem si říkal, že to musím dát," poukázal na svoji slabší střelbu vleže. Na další střelbu se maximálně soustředil a po dvou startech udržel na střeleckém kontě nulu. To v Krasné Poljaně zvládl už jen Rakušan Christoph Sumann. "Kdybych minul, byl by konec. A když jsem vyjel po čtvrté střelbě, tak jsem věděl, že už to udržím," uvedl Moravec.

Michal Šlesingr, který ve sprintu obsadil 31. místo, se rozhodl šetřit síly a do stíhacího závodu nenastoupil. Legendární Björndalen dojel čtvrtý a těsně mu unikla třináctá olympijská medaile. Tou by o jeden cenný kov překonal krajana Björna Dählieho, bývalého běžce na lyžích, s nímž se se dělí o pozici nejúspěšnějšího zimního olympionika historie.

Výsledky stíhacího závodu v biatlonu

Muži - stíhací závod 12,5 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 33:48,6 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -14,1 (0), 3. Beatrix (Fr.) -24,2 (1), 4. Björndalen (Nor.) -25,9 (3), 5. Usťugov (Rus.) -36,7 (1), 6. Schempp (Něm.) -39,1 (1), 7. Svendsen (Nor.) -40,2 (1), 8. Eder (Rak.) -40,3 (2), 9. Rastorgujevs (Lot.) -48,3 (1), 10. Landertinger (Rak.) -48,9 (3), ... 20. Soukup -1:46,4 (4), Šlesingr (oba ČR) nestartoval.