"Euro pro Evropu" je myšlenka kontinentálního mistrovství v roce 2020. O jeho spolupořádání projevilo zájem 32 zemí. Jména kandidátů, mezi nimiž je i Česká republika, v pátek oficiálně oznámila UEFA na zasedání výkonného výboru v Dubrovníku.

Evropský šampionát se za sedm let poprvé uskuteční ve třinácti evropských městech. UEFA zveřejnila jména všech uchazečů, kteří splnili zadané podmínky. Do 25. dubna příštího roku zájemci musejí připravit podrobnou kandidaturu. Zatím byla zveřejněna předpokládaná hostitelská města, konkrétní místa UEFA vybere za rok, 25. září 2014.

"Jsme extrémně hrdí, že vidíme tak obrovský zájem a více než polovina členských asociací chce hostit Euro 2020," řekl prezident UEFA Michel Platini. Právě on stál u zrodu revoluční myšlenky uspořádat u příležitosti 60. výročí evropských šampionátů turnaj napříč kontinentem.

Dvanáct zemí dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále). Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na stadionu, jenž musí mít minimální kapacitu 70.000 diváků.

Na čtvrtfinále Evropská fotbalová unie požaduje kapacitu 60.000 diváků, na základní skupiny a osmifinále ještě o deset tisíc méně. UEFA navíc povolí maximálně dvě výjimky a umožní hostit zápasy základní skupiny a osmifinále dvěma stadionům s kapacitou 30.000 lidí.

UEFA nezveřejnila, kdo kandiduje na konkrétní fáze šampionátu. Největším favoritem na finálový zápas je Turecko. Istanbulský Atatürkův olympijský stadion nastavené podmínky splňuje, protože se na něj vejde přes 76 tisíc fanoušků. Turecké finále navíc podporuje i prezident UEFA Platini.

Se současnou kapacitou by mohly finálový zápas hostit také olympijské stadiony v Kyjevě a Římě, milánské San Siro, londýnské Wembley či plánovaný stadion Nou Mestalla ve Valencii. Sedmdesátitisícové podmínce se blíží i Allianz Arena v Mnichově, aténský olympijský stadion nebo Zenit Arena v Petrohradu. Anglie a Německo však již dříve odmítly, že by chtěly kandidovat na vyvrcholení turnaje.

Kandidáti na pořadatelství Eura 2020

Anglie (Londýn), Arménie (Jerevan), Ázerbájdžán (Baku), Bělorusko (Minsk), Belgie (Brusel), Bulharsko (Sofia), Česko (Praha), Dánsko (Kodaň), Finsko (Helsinky), Francie (Lyon), Chorvatsko (Záhřeb), Irsko (Dublin), Itálie (Řím nebo Milán), Izrael (Jeruzalém), Kazachstán (Astana), Maďarsko (Budapešť), Makedonie (Skopje), Německo (Mnichov), Nizozemsko (Amsterodam), Polsko (Varšava nebo Chorzów), Portugalsko (Lisabon nebo Porto), Rumunsko (Bukurešť), Rusko (Petrohrad), Řecko (Atény), Skotsko (Glasgow), Srbsko (Bělehrad), Španělsko (Madrid, Barcelona, Bilbao nebo Valencie), Švédsko (Stockholm), Švýcarsko (Basilej), Turecko (Istanbul), Ukrajina (Kyjev nebo Doněck) a Wales (Cardiff).