Se zvolením egyptského prezidenta Muhammada Mursího je po roce jeho vlády spokojeno pouhých 28 procent Egypťanů. Loni přitom spokojenost s výsledky voleb vykazovalo 57 procent účastníků průzkumu.

Celým 80 procentům lidí spojených s opozicí se zhoršila životní úroveň. Egypťanům, kteří stojí za islamistickou vládou, se naopak životní úroveň zlepšila. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Reuters.

Nynější anketa ukázala, že za islamistickým Muslimským bratrstvem a stranou Núr, které zvítězily ve volbách, stojí 30 procent lidí. Dvě z nejsilnějších opozičních stran mají zhruba stejnou podporu mezi 5000 dotázaných Egypťanů. 39 procent účastníků průzkumu nedůvěřuje ani jednomu z hlavních politických proudů.

Devadesát procent z osob, které se hlásí k islamistům, sdělilo, že se jim daří lépe než před pěti lety - 80 procentům z těch, kteří stojí za opozicí, se naopak vede hůř.

James Zogby, který vede arabsko-americký ústav, řekl, že důvodem vítězství islamistů za revolučních událostí v roce 2011 nebyla široká podpora, ale to, že dokázali své stoupence zmobilizovat.

Návrat vojenské vlády

"Islamistů nebylo nikdy velké množství, ale byli disciplinovanější a organizovanější," řekl. Upozornil, že současná nová kampaň s názvem Rebel (Tamarud) by mohla stmelit sekulární opozici. Tato skupina svolala na 30. června protesty. Mursí bude v té době ve funkci právě rok.

Průzkum ukázal, že zatímco politici se netěší obecné přízni, armádě důvěřuje 94 procent dotázaných. Až 60 procent odpůrců vlády islamistů by dočasně sneslo návrat vojenské vlády. Proti tomu jsou všichni islamisté.

Bývalý prezident Husní Mubárak musel kvůli revolučním událostem odstoupit začátkem roku 2011. On i jeho dva synové jsou kvůli obviněním ze zneužití moci či korupce ve vězení, jejich soudy stále probíhají. Po jeho odchodu vládu převzala armáda, a to až do poloviny loňského roku.

Od prezidentských voleb z 30. června, které s přehledem vyhrál kandidát Muslimského bratrstva, Mursí pomalu posiluje své pravomoci. Jeho posledním pokusem utužit moc je jmenování 17 nových provinčních guvernérů, včetně sedmi členů svého Muslimského bratrstva.

To tak bude mít pod kontrolou deset z 27 egyptských provincií. V Luxoru ale s jmenovaným guvernérem nejsou spokojeni a hodlají mu zabránit úřad vykonávat. Guvernéři z řad Muslimského bratrstva budou řídit i některé provincie, jež jsou baštami opozice. Nejméně v devíti dalších provinciích budou stát v čele policejní a armádní generálové.

Prominentní představitel opozice Muhammad Baradej řekl podle agentury AP v neděli skupině stávkujících spisovatelů, filmařů a členů opery: "Doufáme, že brzy budeme svědky odchodu režimu... je to neskutečný a absurdní režim".

Opozice dlouhodobě obviňuje Mursího a jeho spojence ze snah o monopolizaci moci a dosazení vlastních zástupců do každé státní instituce. Muslimské bratrstvo naopak tvrdí, že se opozice pokouší Mursího svrhnout poté, co neuspěla ve volbách.

Z teroristy guvernérem

Kromě nových guvernérů z řad Muslimského bratrstva vzbudilo pozornost jmenování Ádila Chajáta, člena politického uskupení, v něž se přeměnila někdejší militantní islamistická organizace Gamá al-Islamíja. Chaját má vládnout v turisticky významném Luxoru.

Tamní obyvatelé a zaměstnanci cestovních kanceláří ale hodlají úřad zablokovat a Chajáta do něj nepustit. "Je nepředstavitelné, aby se ti, kdo plánovali a zúčastnili se masakru v Luxoru, stali vládci, a to i když se násilí vzdali," řekl Sarvat Agami z luxorské komory cestovního ruchu.

Gamá al-Islamíja byla zakázána po atentátu na prezidenta Anvara Sadata v roce 1981 a začátkem 90. let přešla k teroristickým akcím. Organizovala atentáty na policisty, Kopty i turisty. V roce 1997 zabila v chrámu královny Hatšepsut u Luxoru přes 60 lidí, z nichž 58 byli turisté. Při násilnostech, jež trvaly asi deset let, zahynulo na 1200 lidí.

Nakonec se skupina veřejně vzdala násilí a vstoupila do politiky. Jako strana je hlavním Mursího spojencem a její vůdci pohrozili "islámskou revolucí", jestliže se liberálové pokusí svrhnout islamistického prezidenta.