Zní to možná komplikovaně, ale v podání Erika Maskina, profesora Harvardovy univerzity a nositele Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2007, který přijel do Prahy na pozvání institutu CERGE-EI, to působí celkem jednoduše. Maskin vyvinul "teorii návrhů mechanismů", v nichž jde nejprve o stanovení cílů a pak hledání postupů (mechanismů), jak jich dosáhnout. Dva příklady za všechny. První ocení každý rodič a druhým by se mohly inspirovat třeba české úřady.

 

1. Jak rozdělit koláč tak, aby se děti nevztekaly, že jedno má větší díl než druhé? Z pohledu dospělého je koláč sice rozříznutý přesně v polovině, ale děti to prostě vidí jinak. Ideální řešení dle teorie návrhů mechanismů? Nechte jedno z dětí rozpůlit koláč a druhému pak nechte právo první volby. Je to prosté, ale funguje to.

 

2. Jak získat tržní a férovou cenu za dražbu vysílací licence? Určitě ne tak, že vláda odhadovanou cenu předem zveřejní. Podle Maskina ale není optimální ani běžné řešení, kdy prostě vítězí nejvyšší nabídka, protože firmy pak mají tendenci nabídku podhodnotit. Podle Maskinovy teorie je řešení jiné. Ano, zvítězí ten s nejvyšší nabídkou, ale zaplatí cenu, kterou nabídl druhý v pořadí! Zní to poněkud zvláštně, ale podle nobelisty Maskina to zajistí férovou cenu, protože pro firmy je nyní nejracionálnější nabídnout reálnou cenu, v níž zvítězí ten, kdo si licence cení nejvíce.

 

Teorie je to zajímavá. Co kdyby si její funkčnost zkusil ověřit třeba ČTÚ při aukci kmitočtů pro mobilní sítě nové generace? Stálo by to za pokus. Ale podobnou kreativitu a odvahu zkusit nové lze čekat jen těžko. Když už tak jen u dětí a koláčů.

Související