Soukalová si připsala třetí triumf ve Světovém poháru v kariéře. Česká reprezentantka rozhodla závod na poslední čtvrté střelecké položce, kde minula jen jeden terč a vrátila se do čela. Česká biatlonistka využila zaváhání do té doby vedoucí Vity Semerenkové z Ukrajiny, která chybovala hned třikrát.

Na druhém místě za Soukalovou, která poprvé vyhrála závod SP loni v prosinci v Poklujce, nakonec se ztrátou sedmi vteřin doběhla Ruska Olga Viluchinová. Třetí byla již jistá vítězka celkového hodnocení SP Tora Bergerová z Norska.

Z českých biatlonistek v Rusku bodovala ještě Veronika Vítková, která obsadila 26. pozici. Po čtyřech chybách na střelnici ztratila na Soukalovou tři minuty a 23,8 vteřiny. Jitka Landová skončila na 49. příčce.

"Jsem v šoku. Je to podobné jako koncem minulého roku v Pokljuce, kde jsem byla třikrát za sebou na stupních vítězů," řekla Soukalová, která v cíli slzela štěstím. "Tohle je úžasná motivace do další sezony," uvedla směrem k olympiádě v Soči.

Šlesingrovi pomohla chyba soupeře

Šlesingrovi k nejlepšímu výsledku v sezoně a prvnímu umístění na stupních vítězů od druhé příčky v předloňském vytrvalostním závodu v Östersundu pomohla chyba Andrease Birnbachera. Německý biatlonista totiž na třetí položce střílel na terč českého závodníka, kterému po závodě jako kompenzaci rozhodčí odečetli od původního času 25 sekund.

"Trefil jsem pět terčů a říkám si: Paráda, je to za nulu. Pak jsem se podíval vedle a vidím, jak Michal zvedá ruku a došlo mi: Sakra, špatný terč. Pak mi naskočilo pět trestných kol," řekl Birnbacher, který v konečném pořadí obsadil 19. příčku.

Šlesingr poté dostal možnost položku absolvovat a jednou minul. Český tým po shlédnutí záznamu odhadl Šlesingrovo čekání na 25 sekund a podal protest. S tím, aby se Šlesingr dělil o třetí příčku s již jistým vítězem SP Martinem Fourcadem, přestože po odečtení času by se dostal před něj. "Zdálo se nám to férové, protože Martin asi neměl informace a nefinišoval," uvedl na webu českého svazu reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Protože ale rozhodčí nejprve ze Šlesingrova času odečetli 15 sekund, museli podat protest i Francouzi. "Těžko říct, jak by se závod vyvíjel, kdyby Birnbacher nechyboval. Ale konečný výsledek považujeme za spravedlivý," přidal Rybář.

Pro nečekané vítězství si doběhl sedmatřicetiletý Rakušan Christoph Sumann, na kterého Šlesingr ztratil 40 sekund. Z českých reprezentantů dokázal bodovat ještě Ondřej Moravec na 22. příčce, třetí Čech na startu Zdeněk Vítek obsadil 48. pozici.

Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Soukalová (ČR) 30:58,8 (2 tr. okruhy), 2. Viluchinová (Rus.) -7,0 (3), 3. Bergerová (Nor.) -14,8 (2), 4. Dorinová-Habertová (Fr.) -21,6 (1), 5. Gössnerová -23,4 (3), 6. Dahlmeierová -31,3 (1), 7. Henkelová (všechny Něm.) -34,7 (3), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -41,7 (3), 9. Bescondová (Fr.) -42,3 (2), 10. Vita Semerenková (Ukr.) -1:04,5 (3), ...26. Vítková -3:23,8 (4), 49. Landová (obě ČR) -6:06,8 (5).

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. Bergerová 1233 b., 2. Domračevová (Běl.) 906, 3. Henkelová 832, 4. Dorinová-Habertová 804, 5. Mäkäräinenová 800, 6. Kuzminová (SR) 760, 7. Soukalová 740, ...16. Vítková 491, 79. Tomešová 17, 92. Zvařičová (všechny ČR) 7.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. Sumann (Rak.) 34:47,9 (0 tr. okruhů), 2. S. Fourcade (Fr.) -35,7 (0), 3. Šlesingr (ČR) -40,4 (3), 4. M. Fourcade (Fr.) -49,0 (5), 5. Landertinger (Rak.) -54,0 (3), 6. Bergman (Švéd.) -56,5 (0), 7. Hofer (It.) -1:00,4 (1), 8. Peiffer -1:26,8 (2), 9. Graf (oba Něm.) -1:33,2 (4), 10. Bailey (USA) -1:34,0 (1), ...22. Moravec -2:16,9 (4), 48. Vítek (oba ČR) -4:29,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1215 b., 2. Svendsen (Nor.) 779, 3. Fak (Slovin.) 694, 4. Birnbacher 677, 5. Usťugov (Rus.) 677, 6. Landertinger 661, ...10. Moravec 574, 22. Šlesingr 445, 50. Vítek 127, 55. Soukup 87, 100. Jánov (všichni ČR) 7.