Rekordní počet lidí v loňském roce změnil dodavatele elektřiny. K jinému dodavateli přešlo podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) přes 473 tisíc zákazníků. Proti předešlému roku tak jde o nárůst o téměř 25 tisíc lidí.

Proti tomu dodavatele plynu loni změnilo v meziročním srovnání o 14 tisíc lidí méně. Celkem tak ke konkurenci přešlo přes 348 tisíc lidí. 

"Dodavatele elektřiny se Češi naučili měnit stejně jako telefonní operátory či poskytovatele internetu. Očekávám tak, že počet změn dodavatele elektřiny dosáhne obdobné výše i v letošním roce. Trh se zároveň zkonsoliduje a zkultivuje," říká Tomáš Bašta, vedoucí partner pro sektor energetiky ve společnosti PwC ČR.

A dodává, že řada lidí zjistila, že nabídka, kterou podepsali, nebyla tak výhodná, jak se na první pohled zdála. 

Nejvíc lidé přecházeli ke jiným dodavatelům v lednu, kdy zákazníkům obvykle končí smlouvy. Potom se v dalších měsících ale počet změn snižoval. U elektřiny došlo k dalšímu zvýšení v listopadu a v prosinci.

Nejvíce mění dodavatele domácnosti. U elektřiny to bylo přes 80 procent všech provedených změn.

Domácnosti většinou odcházejí od dominantních dodavatelů energií, což jsou u elektřiny ČEZ, Pražská energetika a E.ON a u plynu RWE, a přecházejí k menším společnostem, které se snaží držet své ceny pod nabídkami velkých firem.

Roční počet provedených změn nicméně představuje jen asi desetinu všech odběratelů. OTE registruje celkem 5,7 milionu odběrných míst na elektřinu a 2,87 milionu odběrných míst na plyn.

 



Srovnání dodavatelů elektřiny


Jednoduše a online porovnejte ceny všech dodavatelů elektřiny a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším.



>> Spočítat cenu elektřiny


 

Prosincový průzkum společnosti PPM Factum ale ukázal, že řada domácností by ještě ke změně dodavatele energií mohla přistoupit. Tři z deseti domácností uvedly, že o přechodu k jiné společnosti uvažují.

K přechodu k jinému dodavateli motivuje odběratele rostoucí cena elektřiny. Od 1. ledna se platby za elektřinu zvýšily kvůli vyššímu příspěvku na obnovitelné zdroje odváděném za každou megawatthodinu. Ten loni činil 419 korun, letos už dosáhl 583 korun.