Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 1,3 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 0,4 procenta. Ukázala to konečná zpráva, kterou dnes zveřejnilo tamní ministerstvo obchodu.

Výsledek je lepší, než uváděla předběžná zpráva a překonal také odhady analytiků. Vyšší růst by mohl přispět ke zklidnění situace na finančních trzích, které se obávaly, že Spojené státy opět směřují k hospodářské recesi.

První rychlá zpráva, která byla zveřejněna už na konci července, ukázala roční růst hrubého domácího produktu (HDP) USA o 1,3 procenta. Následná předběžná zpráva z konce srpna však odhad růstu zhoršila na jedno procento. Statistika z posledních dnů ale naznačovala, že vývoj byl patrně o trochu lepší. Konečná zpráva to potvrdila.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že ekonomika ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok vzrostla o 1,2 procenta.

Američané hodnotu HDP zveřejňují na základě jiné metodiky, než například Evropská unie. Přepočet na celý rok znamená, o kolik by ekonomika vzrostla za celý rok, kdyby byl její růst i po zbytek roku takový, jako v posledně změřeném čtvrtletí.

Žadatelů o práci ubylo

Zároveň dnes vyšla i statistika o počtu lidí, kteří minulý týden požádali o podporu v nezaměstnanosti. Podle tamního ministerstva práce počet výrazně klesl a dostal se nejníže za posledních pět měsíců. To je podle analytiků povzbuzující zjištění, neboť je to známka toho, že tlak na další propouštění už zřejmě ustává.

Statistika ukázala, že počet žadatelů o podporu minulý týden podle sezonně přepočtených údajů klesl asi o 37.000 na zhruba 391.000. To je nejnižší počet od začátku dubna. Od začátku srpna je to navíc poprvé, co je počet žadatelů nižší než 400.000.

Experti na pracovní trh nicméně podotýkají, že pokud se má situace výrazněji zlepšit, musel by počet žadatelů klesnout pod 375.000. Jedině pak bude možné mluvit o tom, že se zvyšuje počet pracovních míst. Pod zmíněnou úrovní ale počet žádostí nebyl už od února.

Mluvčí ministerstva práce navíc připustil, že za výraznějším poklesem počtu žadatelů jsou částečně technické faktory. V některých oblastech také lidé v minulých týdnech podávali více žádostí kvůli dopadům hurikánu Irene.

Počet žadatelů ve čtyřtýdenním klouzavém průměru, který eliminuje prudké výkyvy z týdne na týden, klesl na 417.000. To je první pokles za šest týdnů.

Trhy rostou

Hlavní světové akciové trhy dnes v reakci na nová data z americké ekonomiky rostou. "Pozitivně překvapil jak růst amerického HDP, tak pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Zámořské burzy proto krátce po otevření rostou o 1-1,5 procenta," okomentoval vývoj Josef Němý, analytik Komernčí banky.

Podle aktuálních údajů kolem 17:00 reagují americké indexy na Wall Street smíšeně . Index S&P 500 přídává 0,73 procenta, index Dow Jones roste o 1,30 procenta, naopak technoligický index Nasdaq klesá o 0,11 procenta.