Radek Šnábl býval ještě nedávno vysoce postaveným úředníkem, jenž měl na starosti arbitrážní spory a stále na ně má vliv. Stát v nich hrál a hraje o desítky miliard korun. Stejný člověk však byl zároveň odsouzen za daňové úniky.

Šnábl byl v roce 1999 jako podnikatel členem skupiny, jež si nechala neoprávněně vrátit DPH. Tři podnikatelé, mezi které Šnábl tehdy patřil, vykázali fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus, kdy chtěli přes sedm milionů, jim už nevyšel.

Šnábl vinu od počátku popírá. Ústavní soud ale před pár dny odmítl jeho stížnost, dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky tak nadále platí. Šnábl se nyní snaží dosáhnout obnovy řízení u ústeckého soudu, verdikt ještě nepadl.

Podle ústavních soudců se justice Šnáblovým případem řádně zabývala a na základě provedených důkazů dospěla k jednoznačnému závěru o naplnění skutkové podstaty krácení daně. "Soudy přitom v řízení postupovaly plně v souladu s trestními procesními předpisy a svá rozhodnutí řádně a úplně odůvodnily," stojí v rozhodnutí senátu se zpravodajkou Vlastou Formánkovou.

Šnábl ve stížnosti mimo jiné poukazoval na to, že byl odsouzen jen na základě nepřímých důkazů, odůvodnění je prý "spekulativní, nepřezkoumatelné a nesrozumitelné". Zpochybnil také výpověď svědka, jehož vyslýchali v Arménii podle tamních předpisů. Obhajoba se tak nemohla výslechu zúčastnit.

Šnábl má arbitráže stále na starosti

Rozsudek padl v dubnu 2009, Šnábl už tehdy bez jakékoliv publicity nabídl svoji rezignaci tehdejšímu ministrovi Miroslavu Kalouskovi. Ten ji však nepřijal s tím, že Šnábl byl pro stát díky svým vítězstvím ve sporech zcela nepostradatelný. Rezignaci přijal až v srpnu téhož roku ministr Fischerovy vlády Eduard Janota.

Šnábl však stále má arbitráže na starosti. Přišel sice o oficiální post šéfa odboru ministerstva, ale působí jako poradce ministra Kalouska.

Nejednoznačná pověst

Šnábl měl jako "šéf arbitráží" nejednoznačnou pověst. Na jednu stranu se může pochlubit velkými úspěchy ve sporech - Česko je začalo vyhrávat. Změnil přístup ministerstva k arbitrážím, vybíral špičkové právníky přesně podle toho, jaké specialisty daná kauza vyžadovala. Státu ve sporech ušetřil miliardy korun.

Jeho kritici poukazují na nejednoznačnost některých kauz, příkladem může být smlouva s Nomurou, která má i po nedávném zveřejnění řadu otazníků. Někteří naznačují - bez důkazů - možnost korupce a poukazují na Šnáblovy údajně nepřiměřeně vysoké majetkové poměry.

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který si ho vybral jako poradce, a jako poradce ho poté vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu. O jeho "obchodování" s automaty prý nic netušil.

Na ministerstvo financí se pak Šnábl vrátil nejprve jako poradce Vlastimila Tlustého a pak Miroslava Kalouska. Mezinárodněprávní odbor řídil od května 2007 do zmíněného srpna 2009.