Sociální demokracie je proti tomu, aby lidé povinně spořili v penzijních fondech. Druhou zásadní podmínkou pro souhlas ČSSD s důchodovou reformou je to, že nebudou vyvedeny peníze ze současného systému. Po jednání ústředního výkonného výboru sociální demokracie to novinářům řekl místopředseda strany a bývalý ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach. O všech ostatních aspektech důchodové reformy je podle něho možné jednat.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předtím členům širšího vedení strany řekl, že pokud koalice takové změny prosadí, sociální demokracie je v případě úspěchu po volbách zruší. Totéž má v úmyslu udělat i v případě změn DPH, které chystá vláda.

"Lidé by měli mít svobodu rozhodnout se o tom, zda půjdou do rizika kapitálového spoření, nebo jestli zůstanou v základním systému," dodal k důchodové reformě Škromach.

"V této souvislosti je pro nás nepřijatelné, aby výpadek v důchodovém systému byl financován srovnáním sazby DPH," odmítl dále snahu vládní koalice na sjednocení DPH na 19 procentech.

Peníze v penzijních fondech máte jisté. Opravdu? Zde je pět mýtů o důchodech - čtěte ZDE

Povinné spoření v penzijních fondech a sjednocení DPH na 19 procent prosazuje zejména TOP 09, premiér Petr Nečas a jeho ODS preferují spoření dobrovolné, ale jsou ochotni přistoupit i na povinné. Podle strany Věci veřejné by povinné spoření mělo být jen doplňkem, který by se týkal hlavně lidí s vyššími příjmy. Věci veřejné však odmítají růst DPH na potraviny.