Americký Senát v pondělí v klíčovém procedurálním hlasování propustil k dalšímu projednávání návrh zákona, který zachovává daňové úlevy pro všechny obyvatele Spojených států. Úlevy zavedl předchozí prezident George Bush. Pokud je Kongres do konce roku neprodlouží, vzrostou od ledna Američanům daně.

Projednání otázky dlouho blokovaly rozdílné postoje Bílého domu a republikánů. Prezident Barack Obama chtěl úlevy zachovat jen střední třídě a bohatým daně zvýšit. Republikáni, kteří nechtějí zvyšovat daně v době slabé ekonomiky, ale nedávno výrazně posílili v parlamentních volbách a nakonec prosadili svou. Daňové úlevy tak zůstanou všem příjmovým skupinám a prodlouží se o dva roky. Šéf Bílého domu ale na oplátku získal souhlas republikánů s prodloužením podpory v nezaměstnanosti.

Dohoda, která v následujících dvou letech americké rozpočty na příjmové stránce připraví o 900 miliard dolarů (zhruba 16,9 bilionu Kč), vyvolala dosud nebývalou vlnu odporu v Obamově demokratické straně. Jejím kritikům vadí například to, že v čase vysokých schodků zachovává bohatým nízké daně. Zatím tak není jasné, jak se návrhu postaví Sněmovna reprezentantů. Demokraté tam mají až do konce roku většinu a její členové dohodu ve čtvrtek odmítli. Bílý dům přesto věří, že návrh projde.

"Nepochybuji o tom, že každý v tomto kompromisu najde něco, co se mu nelíbí. Vlastně jsou tam i věci, které se nelíbí mně - zejména prodloužení daňových úlev pro nejbohatší Američany," uvedl minulý týden Obama. Dodal ale, že nemohl připustit, aby od ledna vzrostly daně střední třídě. Typické americké rodině podle něj hrozil nárůst daní z příjmu o 3000 dolarů.

Na rozdíl od sněmovny se v Senátu, kde mají demokraté také většinu, očekává hladké projednání návrhu, byť ani tam někteří demokraté s dohodou nesouhlasí. Podpořit ji musí nejméně 18 demokratů, pokud pro ni budou hlasovat všichni republikáni. Definitivně by měl Senát o návrhu hlasovat v příštích dnech.

Pokud by v USA od ledna vzrostly daně, osobám s nejvyššími příjmy by se zvýšily ze současných 35 procent na 39,6 procenta. Zároveň by vzrostla i daň z dividend a kapitálových výnosů z nynějších 15 na 20 procent. Například lidem s příjmy do 82.000 dolarů ročně by pak daň vzrostla z 25 na 28 procent.

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s dnes varovala, že by mohla zhoršit výhled úvěrového hodnocení Spojených států, pokud dohoda o zachování nižších daní a prodloužení podpor v nezaměstnanosti bude schválena. Dohoda totiž může zvýšit americký státní dluh. Výhled prestižního nejvyššího ratingu Aaa by Moody´s mohla zhoršit na negativní. To by znamenalo, že v příštích 12 až 18 měsících by se zvýšila pravděpodobnost zhoršení samotného ratingu.