První parlamentní volby v Kosovu od vyhlášení nezávislosti na Srbsku podle průzkumů odvolivších vyhrála Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaçiho s 31 procenty hlasů. Její bývalý koaliční partner, Demokratický svaz Kosova (LDK), získal 25 procent, uvedla agentura Reuters.

Odhad výsledků byl sestaven na základě průzkumu mezi voliči, kteří odcházeli z volebních místností. Statistická odchylka je 2,5 procentního bodu. První oficiální výsledky hlasování se očekávají nejpozději v pondělí večer.

Nedělní hlasování poznamenaly drobnější incidenty. U obce Zubin Potok v severním Kosovu, nedaleko etnicky rozděleného města Mitrovice, začali v noci neznámí útočníci střílet na v té době prázdnou základnu dánských sil KFOR. Ostřelování poškodilo budovy základny, nikdo nebyl zraněn.

Srbská radikální skupina Bílí orli zase výhružným dopisem odrazovala kosovské Srby v Mitrovici od účasti ve volbách. Skupina v něm uvedla, že "nedovolí, aby se albánské volby uskutečnily," a "zhorší život" všem, kdo se hlasování zúčastní. Podle agentury AP Bílí orli také vyhrožovali členům jednotek NATO a evropské civilní mise EULEX, které označili za kolaboranty s kosovskými Albánci.

V částech Kosova, kde převládají etničtí Srbové, se dnes neotevřelo několik volebních místností. Volební komise proto vyslala do těchto míst lidi s přenosnými urnami, které však doprovázeli a chránili policisté. Jedné skupině s přenosnou volební urnou ale i přesto skupina asi 40 Srbů zabránila v činnosti. Policie kvůli tomu dva Srby zadržela.

Poslední parlamentní volby se v tehdejší srbské provincii Kosovo konaly v listopadu 2007. Jako vítěz z nich vyšla PDK bývalého povstaleckého velitele kosovských Albánců a současného premiéra Thaçiho. Sama PDK však nedisponovala většinou v zákonodárném sboru, a proto přibrala do vlády ještě Demokratický svaz Kosova (LDK).

"Kosovo dnes volí evropskou budoucnost, evropské Kosovo, liberalizaci vízového režimu, členství v NATO, integraci do EU a OSN," prohlásil dnes Thaçi poté, co v Prištině hodil do volební urny svůj hlasovací lístek.

Do 15:30, tedy tři a půl hodiny před uzavřením volebních místností, přišlo vhodit svůj hlas do urny přes 34 procent oprávněných voličů. Volební komise předpokládá, že celková účast bude vyšší než před třemi lety, kdy se hlasování zúčastnilo 40 procent obyvatel Kosova. Komise také uvedla, že první údaje naznačují, že kosovští Srbové ani přes výzvy radikálů hlasování zcela nebojkotovali.

Dnešní předčasné volby jsou považovány nejen za test křehkého politického systému Kosova, ale jejich výsledek může významně ovlivnit očekávané přímé rozhovory se sousedním Srbskem.