Agrární komora požaduje na dorovnání přímých plateb v příštím roce alespoň polovinu z celkem 4,8 miliardy korun. Po skončení úterního shromáždění zemědělců a potravinářů v pražské Lucerně to novinářům řekl prezident AK Jan Veleba. Zemědělci dávají vládě na navýšení čas do 18. února. O případném dalším postupu agrárníků rozhodne představenstvo AK na sněmu 3. března. Podle Veleby se zemědělci však chtějí dohodnout a nechtějí demonstrovat.

Podle smluv dojednaných před vstupem ČR do EU by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit až 4,8 miliardy korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok je však v této kolonce kvůli úsporám zatím nula.

Veleba se domnívá, že k získání požadovaných peněz není nutné navyšovat rozpočet kapitoly zemědělství. "Peníze tam jsou (v rozpočtu MZe)," míní Veleba.

Podle jihomoravského hejtmana a stínového ministra zemědělství Michala Haška (ČSSD) navrhnou opoziční poslanci na středeční schůzi sněmovního zemědělského výboru, aby v příštím roce bylo českým zemědělcům dorovnání přímých plateb vyplaceno. Hašek se domnívá, že by mohly být použity například peníze z resortu ministerstva obrany. Jeho stranický kolega a místopředseda zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD) vidí určité rezervy také v Pozemkovém fondu.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa i premiér Petr Nečas (oba ODS) ve svých dnešních vystoupeních po několikáté zopakovali, že současná podoba návrhu státního rozpočtu pro příští rok kvůli úsporným opatřením skutečně nepočítá s žádnými penězi na dorovnávací platby, u zemědělské veřejnosti známé jako platby top-up. Ministr ve svém vystoupení připustil, že další jednání v závěru letošního a během celého příštího roku by mohla vést k uvolnění alespoň části prostředků. Výplata agrárních dotací začíná až v prosinci daného roku.

Stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám z národních rozpočtů, známým také pod jménem top-up. Dotační rozdíly by měly zmizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit až v roce 2014.

Do Lucerny kromě stovek zemědělců dorazili také vedoucí představitelé dalších nevládních organizací a zemědělských odborů i šéfové největších firem v oboru, mimo jiné majitel skupiny Agrofert Holding, podnikatel Andrej Babiš.