Nejatraktivnější místa pro podnikaní v Evropě
Pořadí / Město
 1.   Vídeň
 2.   Praha
 3.   Budapešť
 4.   Lublaň
 5.   Moskva
 6.   Varšava
 7.   Bratislava
 8.   Bukurešť
 9.   Kyjev
10.  Záhřeb
 Zdroj: Roland Berger Strategy Consultants

Praha je v regionu střední a východní Evropy mezi postkomunistickými zeměmi nejlepší místo k podnikání. Na čele žebříčku hlavních měst je Vídeň s 89,9 bodu ze sta možných, následovaná Prahou se 70,8 bodu. Vyplývá to ze studie společnosti Roland Berger Strategy Consultants, kterou v úterý novinářům představil její vedoucí partner Constantin Kinský.

Studie vyhodnotila podnikatelské prostředí na základě 24 kritérií z oblastí infrastruktury, vzdělání, inovací, mezinárodního prostředí, kvality životního prostředí a kultury. Vycházela z dat za rok 2009. Praha v těchto kritériích vyhrála celkem čtyřikrát. Praze pomohla dlouhodbě dobře hodnocená fungující a hustě provázaná síť hromadné městské dopravy a také kultura. Naopak slabinou podle studie zůstává její dostupnost pro tělesně postižené občany nebo hlučnost a silné znečištění.

Co se týče infrastruktury, je Vídeň s 82,1 bodu jasně v čele před Prahou (61,2) a Budapeští (45,7). Toto kritérium zohledňuje počet přímých letů ze sledovaného města, velikost městského veřejného přepravního systému, počet zařízení magnetické rezonance na osobu a počet domácností s připojením k internetu.

Ve vzdělání je pořadí stejné, tedy Vídeň (77,5 bodu), Praha (64,5) a Budapešť (62,2). Tato kategorie se měří podle počtu žáků či studentů na učitele, podílu populace s uzavřeným vzděláním a počtu univerzit v zemi ze seznamu Top 500 univerzit na světě. Praha vede před Bratislavou a Vídní v počtu absolventů středních škol

Lublaň vede v kategorii inovace s počtem 71,4 bodu, následována Budapeští (69,1) a Prahou (53,4). Studie počítala počet nově založených společností, počet zaměstnanců v kreativních odvětvích, počet registrovaných národních patentů a výdaje měst na výzkum a vývoj.

Z hlediska životního standardu vítězí Vídeň s 90,8 bodu, následována Prahou se 78,4 bodu a Lublaní se 63,6 bodu. Toto kritérium je založeno mj. na srovnání UBS's Big Mac indexu, průměrného nájmu na byt či proporci zelených ploch a rekreačních oblastí ve městě.

Na poli internacionalismu jasně vítězí Vídeň s maximálním možným počtem 100 bodů, následována Prahou na druhém místě se 36,2 bodu a Lublaní a Bratislavou společně na třetím místě se shodným počtem 23,8 bodu. Studie zkoumala počet mezinárodních sídel firem v daném hlavním městě, počet zahraničních studentů, počet cizinců a počet manželství, kde jeden z partnerů je cizinec.

Praha zvítězila v oblasti kultury. Česká metropole získala 88,8 bodu, Vídeň na druhém místě 70,7 bodu a Moskva na třetím 48,5 bodu. Studie zde zkoumala počet koncertů mezinárodních hudebních skupin, počet divadel a muzeí ve městě a počet turistů, které město navštíví.