Fotbalovou euforii v Hradci Králové rázně zkrotila Plzeň. Na hřišti nováčka dnes vyhrála jednoznačně 3:0 a s deseti body vede tabulku první ligy. Velmi záhy se tak oklepala z výprasku na stadionu Besiktase Istanbul a brzkého vyřazení z Evropské ligy.

Domácí nováček většinu času kontroloval hru, prosazoval se kombinační hrou s krátkými přihrávkami, kterou předvedl už v úvodních kolech. Plzeň proti tomu postavila zkušenost špičkového mužstva ligy a také perfektní standardní situace zahrávané kapitánem Horváthem. Po prvním rohu hlavičkoval těsně vedle Navrátil, po přímém kopu v 39. minutě se už prosadil důrazný středopolař Rada.

Po změně stran si Hradec naplánoval jízdu za vyrovnáním, jenže záhy dostal další úder. Při mírně riskantní rozehrávce, kterou domácí praktikovali už v první půli, chyboval brankář Lindr a míč získal Petržela, kterého srazil v pokutovém území Kasálek. Rezek pak z penalty zvýšil na rozdíl dvou gólů.

Hradecké nadšení bylo rázem pryč, domácí měli i trochu smůly - a navíc velmi dobře chytal hostující Ticháček. Ten si poradil s prudkou a navíc tečovanou Pilařovou ránou, s Dvořákovou šancí i s několika ošemetnými centry.

Na hřišti tak vládla Plzeň, čehož ještě jednou zužitkoval Rezek. Rychlý forvard se prosadil i sedm minut před koncem, kdy zužitkoval zpětnou přihrávku a zamířil do protipohybu brankáře Lindra. Plzeň tak duel jasně ovládla. Po čtvrtém kole proto vede s třemi výhrami a bez porážky ligovou tabulku.

Budějovice měly štěstí

Fotbalisté Teplic jsou i po čtvrtém ligovém kole bez výhry. S Českými Budějovicemi jen remizovali 1:1, i když celý zápas tlačili a díky Mahmutovičově hlavičce vedli. Dvě minuty před koncem jejich snahu zhatil střídající Ondrášek, který vlétl do Matulovy malé domů a po sérii šťastných odrazů dostal míč do branky.

Jihočeši od začátku ukazovali, že na přehlídku útočných zbraní rozhodně nepřijeli. Zalezli na své vápno a nechali domácí trápit s jeho dobýváním. A to vzhledem k teplické formě z posledních zápasů znamenalo jediné - kostrbatou snahu a vůbec žádné šance. Jediné náznaky šancí přicházely po centrech ze stran, které budějovický brankář Kučera jen s obtížemi boxoval za sebe, ale v přehuštěné šestnáctce plné nečistých soubojů to jeho tým pokaždé ustál.

Pořádný fotbal se začal hrát na Stínadlech až po pauze. Tepličtí přidali na pohybu a obrana hostů přestala stíhat. V 50. minutě se uvolnil na malém vápně Mahmutovič a Budějovice měly štěstí, že trefil jen nohy vybíhajícího Kučery, hned po rohu zase hlavičkoval těsně nad Siva. O pár minut později již domácí vedli. Vidličkův centr z pravé strany přizvedl Došek a Mahmutovič se hlavou trefil přesně k tyči.

Ani nepříznivý stav Budějovické zpod tlaku nevymanil, tempo zápasu ale opadlo a hra se zamotala v soubojích uprostřed hřiště.

Budějice si v závěru přece jen vypracovaly náznaky šancí díky napadání domácích obránců. O to víc překvapilo, co se stalo v 88. minutě. Stoper Matula vracel míč hlavou k brankáři Slavíkovi, jenže mezi ně vlétl střídající Ondrášek a po několika odrazech míč dopadl do branky. Dokonale opařené Teplice mohl za další minutu dorazit Sedláček, ale ve skluzu na malém vápně těsně minul.

4. kolo první fotbalové ligy:
FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)
Branky: 55. z pen. a 82. J. Rezek, 39. Rada. Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Vysloužil. ŽK: Kasálek, Janoušek, Fischer - Jiráček. Diváci: 6000 (vyprodáno).
Sestavy:
Hradec: Lindr - Pávek (67. Tomašák), Wozniak, Kasálek - Fischer, Hochmeister (53. Dvořák), Janoušek, Poděbradský - T. Rezek (87. Kocourek), Pilař, Černý. Trenér: Kotal.
Plzeň: Ticháček - Rajtoral, Ševinský, Navrátil, Limberský - Petržela (86. Hruška), Rada, Horváth, Jiráček (79. Střihavka) - Kolář (88. Vaněček), J. Rezek. Trenér: Vrba.

FK Teplice - SK Dynamo České Budějovice 1:1 (0:0)
Branky: 59. Mahmutovič - 88. Ondrášek. Rozhodčí: L. Kovařík - Peřina, Szarowski. ŽK: Siva, Mahmutovič - Šíma. Diváci: 3450.

Sestavy:
Teplice: Slavík - Vidlička, Matula, Rosa, Siva - Ljevakovič, Vachoušek, Stožický (59. Zoubele) - Mareš (87. Hošek), Mahmutovič - Došek (67. Vondrášek). Trenér: Plíšek.
Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Riegel (79. Koutný), Žižka - Hudson (72. Ondrášek), Černák, Otepka, Šíma (74. Sedláček) - Mezlík, Pecka. Trenér: Šilhavý.