Česká republika je jedním ze tří států, které se uchází o navigační systém Galileo a zároveň jediný z nových členských států EU, kam by se podle unijních závazků měla agentura z Bruselu přestěhovat. ČTK to ve čtvrtek během zasedání ministrů dopravy v Lucemburku řekl ministr dopravy Gustav Slamečka.

Jedinými českými konkurenty v "boji" o zisk sídla jsou nyní Němci a Nizozemci. EU se nicméně již dvakrát v minulosti zavázala, že centrum navigačního systému získá nový členský stát.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) by měl začít plně fungovat v roce 2014, ale řídící agentura by se mohla z Bruselu, kde v současnosti působí, stěhovat již v polovině příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

Fischer: Je to naše želízko v ohni

Podle Slamečky má v současnosti Česko na zisk agentury zhruba 75 až 85procentní šanci. Čechy podporuje navíc celá řada zemí, především Velká Británie, Francie, Itálie, Slovensko a další. Praha EU nabízí volnou budovu bývalé Konsolidační agentury na Nábřeží kpt. Jaroše. V prvních pěti letech by unie platila jen symbolický nájem ve výši jednoho eura, po pěti letech pak 75 procent běžného tržního nájmu.

Česko o sídlo systému usiluje již delší dobu. "Byla by to první agentura (EU) na území nových členských zemí, byla by u nás. Máme to jako želízko v ohni, žhavíme ho. Myslím si, že se začíná blýskat na lepší časy. Nechci to ale zakřiknout," řekl v dubnu premiér Jan Fischer.

Pokud Česko uspěje, bude v Praze zřízeno administrativní centrum včetně dohledu nad pobočkami v západní Evropě. Z Česka by se také rozdělovaly potřebné akreditace, certifikáty a řídil by se odsud marketing a kontakt s firmami a jednotlivými zeměmi.