Fotbalisté Plzně zvítězili ve finále domácího poháru Ondrášovka Cup nad Jabloncem 2:1 a postupují do 3. předkola Evropské ligy, do níž jdou ještě Jablonec a Ostrava. Smůlu mají Teplice, které v lize skončily čtvrté a k postupu do pohárů potřebovaly triumf Jablonce. Plzeň bude hrát evropské poháry poprvé od roku 1971.

"Za to jaro si to zasloužíme, odehráli jsme ho velmi dobře. Když jsem šel do Plzně, řekl jsem, že bych si s ní chtěl zahrát nějakou evropskou soutěž. A povedlo se mi to hned ve druhém roce. Myslím, že tam můžeme něco dokázat, když zůstane kádr pohromadě,“ uvedl plzeňský trenér Pavel Vrba.

Finále nabídlo nadprůměrný fotbal

Finálový duel mezi dvěma předními českými celky byl důstojným vyvrcholením tuzemského fotbalového ročníku. Velké nasazení, tempo, napětí, pohledný fotbal a nesmírná chuť obou celků zvítězit, to vše více než osm tisíc fanoušků na Letné vidělo. V lize tyto charakteristiky často chybí.

Plzeň zahájila finále hodně svižně. Už ve 2. minutě se po levé straně prohnal Rezek a jeho pokus do sítě usměrnil na brankové čáře Milan Petržela. "Malinko mě to překvapilo. Jsem rád, že jsme dali brzo gól a mohli se uklidnit,“ komentoval úvod utkání střelec Petržela.

Z euforie vytěžili Západočeši pár minut na to příležitost Limberského, ten ale z deseti metrů bránu minul. Jablonečtí kontrovali povedenou ranou Jablonského z hranice šestnáctky, kterou vyrazil plzeňský brankář Daněk.

Rozhodl plzeňský Bystroň

Jablonec vyrovnal v 60. minutě. Eliášova střela z hranice vápna byla zblokována a míč se dostal k Davidu Lafatovi, který do prázdné brány pohodlně uklidil míč. Inkasovaná branka s Plzní na chviličku zatřásla a hlavičku jabloneckého Drska bravurně vytáhl gólman Daněk.

V 68. minutě vstřelili Plzeňští rozhodující branku. Na centr Rezka ze standardní situace zleva si naběhl David Bystroň a hlavičkou překonal Špita v jablonecké brance.

O kvalitě obou týmů svědčí i fakt, že na hřišti pobíhali čtyři reprezentanti, kteří se hned po zápase připojí k národnímu týmu, který zítra ráno letí ke dvěma přípravným zápasům (s Tureckem a USA) do Ameriky. Reprezentanty jsou plzeňští Michal Daněk a David Limberský a David Lafata s Tomášem Pekhartem z Jablonce.

Finále fotbalového Ondrášovka Cupu:

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)
Branky: 60. Lafata - 2. Petržela, 68. Bystroň. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Mencl. ŽK: Pavlík, Eliáš, Lafata, Zábojník - Rada, Limberský, Kolář. Diváci. 8233.