Jízdní řád k černo-žluté koalici nepočítá s prostoji, cesta k nové vládě má být rychlá. Takový vzkaz vyslala v pondělí německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová, jejíž strana v neděli vyhrála parlamentní volby.

Merkelová chce, aby byla vláda hotová do 9. listopadu, tedy včas před oslavami dvacátého výročí pádu Berlínské zdi. 

Křesťanský blok CDU/CSU chce vytvořit vládu s liberálními svobodnými demokraty (FDP), kteří v neděli díky zisku téměř 15 procent zaznamenali svůj historicky nejlepší výsledek a vykompenzovali tak i druhé nejslabší zisky konzervativců od roku 1949.

Největší debakl v poválečných dějinách zaznamenal i dosavadní koaliční partner křesťanských demokratů, sociální demokracie (SPD), kterou při rekordně nízké volební účasti volilo jen 23 procent Němců.

Kancléřka řekla, že by na oslavách 9. listopadu ráda přivítala předsedy zahraničních vlád už jako šéfka nové německé vlády. Merkelová a předseda FDP Guido Westerwelle se mají na harmonogramu koaličních jednání dohodnout mezi čtyřma očima ještě během pondělí v berlínském kancléřství.

Merkelová na odpolední tiskové konferenci přes poměrně slabý volební výsledek své strany řekla, že CDU/CSU bude v nové vládě sebevědomá. "V nové vládě budeme mít unii silnější. Šéf FDP Westerwelle na své tiskové konferenci prohlásil, že má s Merkelovou dobré vztahy, které by podle něj mohly být základem pro dobrou politiku. 

"Nejpozději za měsíc by měla být koaliční smlouva hotova," řekl dnes v ranním televizním rozhovoru generální tajemník CDU Ronald Pofalla. Potvrdil, že navzdory mohutnému zadlužení mají být v příštích letech sníženy daně ze mzdy a z příjmu, což si ve volebních programech vytyčili oba pravděpodobní koaliční partneři.

Přesto by jejich koaliční vyjednávání nemusela být jednoduchá. Bavorský premiér a předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer už kritizoval některé požadavky liberálů v sociální politice. Jako příklady uvedl sporná témata omezení ochrany před výpovědí a reformu zdravotnictví.

Přednostním úkolem je nyní podle Merkelové příprava rozpočtu na příští rok a sestavení střednědobého rozpočtového plánu. Pokračovat chce i v dialogu se zástupci průmyslu i odborů. Do konce roku se kancléřka hodlá sejít s ministerskými předsedy spolkových zemí, aby se s nimi dohodla na budoucích úkolech školství. Na vzdělání by podle ní mělo být vynakládáno sedm procent hrubého domácího produktu.

Merkelová potvrdila, že její příští vláda hodlá snižovat daně, ale odmítla upřesnit, kdy. Nastínila však, že by se tak mohlo stát mezi lety 2011 a 2013. Ujistila také, že vláda se nebude pouštět do výdajových škrtů, které by ohrozily oživení ekonomiky. "Nuda to nebude," poznamenala dnes dobře naladěná politička k úkolům, které čekají na její novou vládu.

Westerwelle, pravděpodobně příští německý ministr zahraničí, mimo jiné řekl, že by se mělo se Spojenými státy jednat o odstranění zbývajících jaderných zbraní na německém území.