Německé ministerstvo vnitra informovalo o druhé nahrávce Al-Káidy v němčině v posledních dnech. Specifickou hrozbu proti Německu, připravujícímu se na volby příští víkend, prý tentokrát neobsahuje. Německo kvůli předchozí hrozbě Al-Káidy výrazně posílilo bezpečnostní opatření.

První vzkaz teroristů byl zveřejněn na internetu v pátek a mluvčí, který si říká abú Talhá, v něm prohlásil, že pokud volby vyhraje dosavadní křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová, zažijí Němci "bolestné probuzení". Vyzval muslimy žijící v Německu, aby ve dvou týdnech následujících po volbách nepobývali nikde, kde nemusí.

Podle mluvčí ministerstva vnitra hovoří zřejmě abú Talhá i na druhé nahrávce. Experti jejího úřadu teprve záznam prověřují.

Vzkaz o válce v Afghánistánu 

Dnešní zvukový záznam prý trvá 39 minut a ukazuje nehybný obraz maskovaného muže pod nápisem Alláhu, miluji tě. Hlas hovoří o islámské svaté válce, džihádu, a o tom, co je hřích v islámu. Vzkaz údajně hovoří i o Afghánistánu.

Tématem předchozího vzkazu byl také Afghánistán. Abú Talhá v něm varoval, že budou-li Němci pokračovat ve válce v Afghánistánu, vynesou si tím sami nad sebou ortel. S odchodem posledního německého vojáka z Afghánistánu prý také odejde poslední bojovník svaté války z Německa.

Německo vyslalo do Afghánistánu na pomoc spojencům v boji proti islámskému radikálnímu hnutí Taliban a teroristické síti Al-Káida přes 4200 vojáků. Tento krok je mezi německými obyvateli nepopulární, ale má podle agentury AP zanedbatelný vliv na volební kampaň.

Ministerstvo vnitra se domnívá, že volby, které se budou konat příští neděli, poskytují příležitost pro propagandistické i operační akce teroristických skupin.

Mimořádná opatření kolem Twitteru  

K mimořádným bezpečnostním opatřením sáhly televizní stanice a agentury, které budou provádět při volbách průzkumy. Cílem je zabránit úniku informací na síť Twitter dřív, než se uzavřou volební místnosti.

Výsledky získané od osob vycházejících z volebních místností budou zveřejněny až po ukončení hlasování, tedy po 18. hodině SELČ. Před zveřejněním tato čísla bude znát jen omezený počet pracovníků médií a průzkumných agentur.

V případě televize ZDF to budou prý jenom dva nebo tři lidé. "Jakákoli čísla, která se objeví na Twitteru, budou čirou spekulací, dohadem," řekl šéfredaktor ZDF Nikolaus Brender.

Při srpnových zemských volbách totiž unikly volební výsledky na Twitter 90 minut před zavřením volebních místností. Šéf volební komise Roderich Egeler vyzval média, aby něčemu podobnému tentokrát zabránila, jinak je čeká pokuta až 50.000 eur (1,2 milionu korun).

Manfred Güllner z ústavu Forsa zabývajícího se průzkumem veřejného mínění to vše považuje za nesmysl. "Minulý měsíc nic nikam neuniklo. Nic na Twitteru nebylo přesné. Jestliže nějaký idiot na Twitter napíše číslo opsané z předvolebního průzkumu, nikdo mu v tom nezabrání," řekl. V institutu Forsa to bude pouze on, kdo bude znát první volební výsledky před jejich zveřejněním.